15 października br. Rada Ministrów przyjęła dokument „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”. W strategii znalazł się obszar poświęcony integracji, który zawiera koncepcję budowy Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) na terenie całego kraju.
Informacja o budowie CIC uruchomiła polityków obecnej opozycji, którzy straszą, że Centra posłużą do wdrożenia paktu migracyjnego i relokacji migrantów do Polski. „Wystarczył rok, aby Tusk ogłosił otwarcie 49 centrów dla migrantów, na które chce wydać 432 mln zł z naszych podatków. Ostrzegaliśmy” – napisał na platformie X europoseł PiS Dominik Tarczyński.
Strona rządowa w odpowiedzi na podobne zarzuty przypomina, że program budowy CIC został zapoczątkowany już w 2021 roku przez poprzednią władzę. "Powstawanie Centrów Integracji Cudzoziemców to dobry program zapoczątkowany przez PiS, który kontynuujemy. Współpracujemy z resortem rodziny, a MSWiA jest odpowiedzialne za alokację środków” - powiedział Wirtualnej Polsce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji prof. Maciej Duszczyk
W latach 2021-2023 w ramach projektu pn. „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – Pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców” powstało sześć Centrów: w Opolu, Poznaniu, Kaliszu, Pile, Koninie i Lesznie (cztery ostatnie to wielkopolskie filie CIC).
Aktualnie dyskutowany projekt zakłada, że w 2025 r. Centra Integracji Cudzoziemców utworzone zostaną w każdym byłym mieście wojewódzkim. Gdzie w Olsztynie mogłoby funkcjonować CIC? Dopytuje o to prezydenta Roberta Szewczyka radna PiS, Edyta Markowicz, która w październikowej interpelacji prosi też o informację, jaką liczbę cudzoziemców ma obsłużyć olsztyńskie Centrum. Pojawia się również pytanie związane z finansowaniem placówki.
Tutaj z wyjaśnieniem przychodzi resort rodziny, który poinformował, że na utworzenie i zabezpieczenie funkcjonowania placówek do 2029 roku przeznaczonych zostało 430 mln złotych. „Całość kosztów programu pokrywana jest ze środków europejskich" – podkreśliło ministerstwo w przesłanym mediom oświadczeniu.
Wytyczne dotyczące funkcjonowania CIC mówią, że w centrach trzeba będzie świadczyć takie usługi, jak: nauka języka polskiego, opieka psychologiczna dla dzieci, wsparcie w zakresie legalizacji pobytu i zatrudnienia czy kursy adaptacyjno-orientacyjne z nauką podstawowych informacji o Polsce.
Strona rządowa zaznacza, że z projektu najbardziej skorzystają Ukraińcy i Białorusini, czyli najliczniejsze grupy cudzoziemców w Polsce. „Tworzenie CIC nie jest motywowane ewentualnymi zmianami w praktyce przyznawania prawa do pobytu na terenie RP” - wyjaśnił resort rodziny, odpowiadając na zarzuty opozycji, że Centra posłużą do wdrożenia paktu migracyjnego i relokacji migrantów do Polski.
Komentarze (107)
Dodaj swój komentarz