Poszczególne filmy Kamili mają nawet ponad milion wyświetleń. Profil na TikToku obserwuje prawie 500 tys. osób. Tematyka treści jest bardzo uniwersalna - to głównie rodzina i jej codzienne życie - i skłania do refleksji życiem, priorytetami i wartościami.
Widzowie najczęściej podkreślają, jak ważne są relacje rodzinne, wspominają swoich dziadków oraz babcie. Czasem wyrażają żal, że takie rodzinne chwile, nie były im pisane. Obserwujący interesują się także życiem pradziadka Henia. Mogliśmy się dowiedzieć m.in., że dziadek Henio bardzo lubi słodycze, jeździł na motorze i nie palił papierosów. Odziedziczył ziemię oraz zwierzęta i był rolnikiem. Pochodził z wsi koło Lubawy (powiat iławski) w województwie warmińsko-mazurskim i właśnie tam prowadził swoje gospodarstwo. Jego recepta na dobrą formę w każdym wieku, to dużo ruchu.
- Sto lat!
- Nie chcę!
- odpowiada żartobliwie dziadek z TikToka w jednym z filmów.
W lutym 2025 roku minął rok od śmierci dziadka Kamili, który dożył wieku 96 lat. Wnuczka upamiętnia swojego krewnego, również w świecie Internetu. Często dzieli się wspomnieniami o nim, a teraz postanowiła uhonorować życie dziadka w inny sposób.
Na pytanie, dlaczego zdecydowała się napisać książkę, odpowiedziała: - Po pierwsze, nie widziałam żadnej książki o Pradziadku. Po drugie, chciałam uwiecznić przepiękną relację mojego dziadka i syna. To było przepiękne doświadczenie... jestem wdzięczna, że mogłam to widzieć na własne oczy.
I dodaje: - No i najważniejsze, Dziadka już nie ma z nami - 7 lutego była 1. rocznica śmierci. To miał być taki hołd dla niego. I żeby coś po nas zostało.
- Myślę, że książka nadaje się dla dzieci 3+, ale młodszemu dziecku też rodzic może ją poczytać. Jest prosta, są też rymy - tłumaczy autorka profilu na prośbę portalu Olsztyn.com.pl. - Jak miałam spotkanie (autorskie - przyp. aut.) z 6-latkami w przedszkolu, to widziałam u nich ten błysk w oku, że im się podoba. Tak sobie wtedy pomyślałam, że około 6 lat to idealna grupa wiekowa.
Kamila Ossowska-Gumowska aktualnie promuje wydawnictwo, organizując np. spotkania autorskie w Olsztynie. W ten sposób pamięć o dziadku Heniu spod Lubawy, jest wciąż żywa.
- Pisanie "Pradziadziusia Heniusia" wyszło bardzo naturalnie. Trudności były tylko w znalezieniu wydawnictwa, jakieś techniczne kwestie i czas, bo postanowiłam sobie, że na Dzień Dziadka musi być premiera - opowiada o procesie pisania Kamila.
Książka pt. "Pradziadek Heniuś" miała swoją premierę 22 stycznia 2025 roku. Opowiada o wyjątkowej relacji pradziadka i prawnuka oraz miłości, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Lektura ma zachęcić czytelników do refleksji nad tym, co powinno być dla nas najważniejsze - aby spędzać możliwie jak najwięcej chwil z bliskimi i doceniać wspólny czas. Książka jest graficzna i liczy 36 stron, więc młodsi czytelnicy również będą mogli oddać się lekturze o Heniu i Jasiu.
- Chciałabym, żeby ludzie po lekturze wyciągnęli wnioski, że rodzina jest najważniejsza. I żeby dać szansę seniorom - otworzyć na nich serce - zastanawia się tiktokerka. - Rodzina to wsparcie w tych dobrych, jak i złych chwilach. Czas spędzony razem i wspomnienia - bezcenne.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz