Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2010-07-20 13:44
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:19

WeronikaPieloch

Choroba brudnych rąk

Sezon na owoce leśne rozpoczął się na dobre. Rodziny spacerujące po lesie w poszukiwaniu jagód, czy poziomek, to codzienny widok. Jednak niewielu z nas wie, że niemyte owoce leśne mogą być przyczyną śmiertelnej choroby bąblowicy.

reklama

 

Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem szczególnie bogatym w runo leśne. Grzyby, maliny, jagody i poziomki można zbierać w okolicznych lasach całymi wiadrami. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o higienę oraz spożywanie owoców prosto z krzaka. Nieumyte, mogą być siedliskiem pasożytów, które wywołują niebezpieczne choroby.

Bąblowiec, bo o tym pasożycie mowa, to niezwykle groźny tasiemiec. Jego jaja znajdują się w kale zarażonych zwierząt. Razem z nim trafiają do runa leśnego. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad spożywania owoców zebranych w lesie.

Jeśli bąblowiec dostanie się do organizmu człowieka atakuje najważniejsze organy. W prawie 90% przypadków, jego larwy zagnieżdżają się w wątrobie. Pasożyt może rozmnażać się w ciele człowieka przez lata, nie dając żadnych objawów. Bardzo groźne jest jego rozprzestrzenianie się na inne narządy (płuca, mózg). Wokół larw tworzy się bowiem torbiel, która rośnie i uciska sąsiednie tkanki. Taki ucisk może być groźny szczególnie w okolicach mózgu, który jest odpowiedzialny za pracę całego organizmu.

Zdiagnozowanie bąblowicy jest bardzo trudne. Z powodów przerzutów na inne narządy, lekarze mylą ją z nowotworem. Często prawidłowa diagnoza, jest możliwa dopiero po wystąpieniu fizycznych objawów choroby. W wyniku pęknięcia torbieli, okalającej larwy pasożyta, pojawiają się silne wymioty (w postaci wodnistego płynu) i ostry kaszel. Niestety, wiele niewykrytych i nieleczonych przypadków bąblowicy, kończy się śmiercią.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne na terenie całego kraju, wykazały, że w naszym województwie odsetek lisów, zarażonych tym pasożytem, sięga prawie 70%.

Dlatego też, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Maliny, jagody, poziomki i jeżyny przed spożyciem trzeba bardzo dokładnie myć. Zebrane grzyby należy sparzyć w gorącej wodzie. Pod żadnym pozorem nie wolno jeść owoców leśnych prosto z krzaka.

Warto również pamiętać o tym, że pasożyt może być przenoszony przez domowe zwierzęta. Dlatego, po każdym kontakcie z bezpańskim psem lub kotem, dokładnie umyjmy ręce. Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże nam uchronić siebie i naszych bliskich przed tą niebezpieczną chorobą.

Źródło: WSSE/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl