Dziś jest: 09.04.2025
Imieniny: Dymitra, Heliodora
Data dodania: 2025-01-03 09:40

Aleksandra Sawczuk

„Cichy” demontaż i wymiana pomnika na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Olsztynie. „Nie ma i nie było żadnej informacji” [AKTUALIZACJA]

„Cichy” demontaż i wymiana pomnika na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Olsztynie. „Nie ma i nie było żadnej informacji” [AKTUALIZACJA]
W tle, po prawej strony omawiany pomnik
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

Przy ul. Baczewskiego w Olsztynie (za szpitalem MSWiA) mieści się Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Na miejscu od lat znajdował się również pokaźnych rozmiarów pomnik, poświęcony ofiarom wraz z kwaterą. W ostatnim czasie monument został jednak zdemontowany, a na jego miejscu postawiono mniejszy pomnik opatrzono napisem „Cmentarz Wojenny”. Z jakiego powodu działania zostały podjęte”? W sprawie skontaktowaliśmy się z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Olsztynie, gdzie dowiedzieliśmy się, że za inicjatywę odpowiada urząd wojewódzki. [AKTUALIZACJA] Otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie od rzecznika prasowego wojewody, Szymona Tarasewicza, którą publikujemy na dole artykułu.

reklama

Pomnik poświęcony ofiarom

Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego znajduje się przy ul. Baczewskiego w Olsztynie (za szpitalem MSWiA). Na miejscu od lat mieścił się pomnik poświęcony ofiarom oraz kwatera.

Obok monumentu widniała też tablica informująca, iż na wskazanym terenie złożone są szczątki ofiar hitlerowców, w tym m.in. ekshumowanych po wojnie pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kortowie oraz zwłoki innych pomordowanych różnych nacji, którzy zginęli w miejscach kaźni, takich jak obóz w Działdowie.

Wątpliwe informacje?

Co ciekawe, na stronie internetowej grupy „Upamiętnienia dla Kortau” widnieje natomiast informacja, iż opisany stan rzeczy może uchodzić za wątpliwy.

- Wątpliwe jest by właśnie tu spoczęły ciała z kortowskiego cmentarza wielowyznaniowego, a już na pewno niemożliwe jest by pochowano tu ofiary zbrodniczej akcji „eutanazji”, gdyż te znalazły swoje miejsce spoczynku daleko poza granicami, tj. w Saksonii. Chyba, że autorzy opracowań, w których pojawiają się takie tezy mają na myśli ofiary nie akcji „T4”, lecz „Lange”. Prawdopodobna jest również sytuacja, że złożono pod kwaterą szczątki z którejś z ekshumacji w latach 50. Wtedy, jak na ironię, leżą tu ofiary nie zbrodniczej, hitlerowskiej „eutanazji”, ale radzieckiego „wyzwolenia” – czytamy na stronie internetowej kortau.com.

Całkowite zdziwienie budzi tablica”

Autorzy wpisu odnoszą się również do napisu widniejącego na kwaterze o treści „Wolność. Pokój. Socjalizm”, określając go jako „propagandowy” oraz samej tablicy.

- O ile można więc zrozumieć propagandowy napis na kwaterze „Wolność. Pokój. Socjalizm.”, który wpisuje się w narrację ukrywania sowieckich zbrodni, to całkowite zdziwienie budzi ustawiona tu w 2015 r., wspomniana już tablica informacyjna, wtórująca wymowie hasła wykutego na płytach kwatery twierdzą.

Działania dokonane bez rozgłosu

W ostatnim czasie pomnik został jednak zdemontowany, a na jego miejscu postawiono mniejszy monument, opatrzony napisem „Cmentarz Wojenny”. Temat poruszono na facebookowej grupie o nazwie „Warmińsko-Mazurskie Forum Poszukiwaczy”, wskazując, że realizatorzy działań w żaden sposób nie poinformowali o planach mieszkańców Olsztyna.

- Czy go gdzieś przeniesiono, czy poszedł na przemiał tego nie wiem. (…) Nie chodzi o hałas, ale nie ma i nie było o tym żadnej informacji. O każdym miejscu, które zostało poddane dekomunizacji, zawsze jest jakaś wzmianka w mediach przynajmniej lokalnych, a w tym przypadku kompletnie nic – czytamy we wpisie.

Jeden z komentujących stwierdził, iż nie rozumie podjętej zmiany, ponieważ w dalszym ciągu na pomniku nie wymieniono żadnych konkretnych ofiar.

- Wystarczyło usunąć te nieaktualne napisy i pozostawić ten stary pomnik, bo był ładniejszy. Nie rozumiem tej zmiany, tym bardziej, że dalej nie ma tam wymienionych żadnych konkretnych ofiar, ani nawet te zbrodnie nie są wyraźne nazwane, tylko znowu jakieś enigmatyczne OFIARY WOJNY. Podobno są dostępne nawet imienne listy zamordowanych osób. A może chodzi o i ich narodowość czy wyznanie? Dlaczego tak? 80 lat po wojnie nie można napisać prawdy – wymieniał.

Czyja to inicjatywa?

Redakcja naszego portalu skontaktowała się z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Z rozmowy nie dowiedzieliśmy się jednak za wiele, a jedynie, że IPN nie ma nic wspólnego z podjętymi działaniami. Jako podmiot monitorujący wskazano Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, który wystąpił o opinię do Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa.

Zadzwoniliśmy więc do przedstawiciela urzędu wojewódzkiego, który poinformował, że pierwszy raz słyszy o sprawie. Czekamy na odpowiedź od rzecznika prasowego wojewody, Szymona Tarasewicza.

AKTUALIZACJA (piątek, 03.01.2025 r., godz. 9:40)

Do redakcji naszego portalu wpłynęła odpowiedź z urzędu wojewódzkiego. Rzecznik prasowy, Szymon Tarasewicz, wyjaśnił, iż już w 2022 r. wojewoda warmińsko-mazurski otrzymał z rezerwy ogólnej budżetu państwa dodatkowe środki na dofinansowanie prac remontowych na grobach i cmentarzach wojennych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ofiar terroru komunistycznego i niemieckiego, położonych w województwie.

W ramach inicjatywy gminie Olsztyn przyznano dotację w kwocie 21 500 zł na wymianę pomnika głównego na cmentarzu wojennym, położonym właśnie przy ul. Barczewskiego.

- Pomnik był w bardzo złym stanie technicznym, a napis budził kontrowersje i nie odpowiadał faktom – dodaje Tarasewicz.

Z nadesłanej odpowiedzi wynika, że już w 2016 r. na miejscu ustawiono 11 granitowych krzyży, wymieniono obrzeża kwater oraz płytki chodnikowe, a także zamieszczono nową tablicę informacyjną. Z kolei trzy lata później, po dokonaniu stosownych ustaleń, usunięto zdewastowany, drewniany krzyż.

- Tutejszy organ wystąpił do Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP o wydanie opinii w zakresie formy pomnika oraz nadania nowego brzmienia treści napisu pamiątkowego, z uwagi na przepisy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którymi Instytut Pamięci prowadzi działalność związaną z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także miejsc walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w odpowiedzi.

Okazało się jednak, że Instytut Pamięci Narodowej, z uwagi na kontrowersje, które od lat wzbudzał napis na pomniku, odstąpił od wydania opinii w zakresie propozycji treści napisu. Konieczne miało być przeprowadzenie dokładnej kwerendy archiwalnej w sprawie.

Tarasewicz zaznaczył również, że na cmentarzu wojennym przy ul. Baczewskiego w latach powojennych pochowano tysiące ofiar II wojny, których szczątki były ekshumowane i przenoszone w to miejsce z różnych likwidowanych cmentarzy oraz pojedynczych i zbiorowych mogił, a nekropolia, wbrew jej nazwie „Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego", jest miejscem spoczynku nie tylko ofiar straconych przez Niemców, jak np. żołnierzy AK – więźniów obozu w Działdowie zamordowanych w Zawadach Małych, ale również cywilów wymordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej z 1945 roku, m.in. pacjentów i personelu olsztyńskich szpitali. Z tego względu niezbędna stała się korekta napisów na głównym pomniku, od lat budzących spory i polemiki wielu środowisk i dostosowanie ich do nowych historycznych faktów.

- Zgodnie z propozycją IPN w 2022 roku wykonano nowy pomnik według projektu IPN, a ostateczna treść napisu miała zostać przedstawiona po przeprowadzeniu kwerendy historycznej w kolejnym roku budżetowym. Tutejszemu urzędowi IPN nie przedstawił dotychczas treści nowego napisu do zamieszczenia na pomniku – pisze rzecznik wojewody.

Galeria

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

  • Olosmolo 2025-01-04 18:24:52 37.31.*.*
    Może w tym miejscu należy postawić pomnik dla Grzymka ? Miejscówka ok..... Ludzie by pielgrzymowali...? Ku pamięci oczywiście.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Pan DE 2025-01-04 10:19:36 37.31.*.*
    Żeby te przygłupy z wiejskiej chociaż w połowie chcieliby dać Polsce co Adolf dla Niemiec to było by super w tej śmieciowej Polsce
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Puella 2025-01-03 10:35:54 37.31.*.*
    Ty filozof tak to postrzegasz .Wpisy w nt temat sa b odlegle od myśli filozoficznej
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
    • Gwałtów nie na da. 2025-01-03 15:07:59 37.31.*.*
      🐏🐏🐏🐏🐏bebebe
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • 5 przykazanie. 2025-01-03 10:20:33 37.31.*.*
    Postawimy tu duży dom. Już jest wygrany przetarg. A radni dzielą kase od delepera .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Tomasz 2025-01-02 06:25:29 145.237.*.*
    To jest celowe działanie i to na zlecenie polityczne. Na pewno coś mają za uszami, skoro robione to jest po cichu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
  • Nie na da duraki. 2025-01-01 14:38:34 37.31.*.*
    Co wy znowu chłopstwo W.Witosa wyprawiacie. To polecenie Maskwy. Nikomu nie przeszkadza tylko chłopstwu W.Witosa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
    • Marian P. 2025-01-02 08:40:07 79.187.*.*
      Co? :D
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Sprawiedliwy 2024-12-31 19:23:43 37.31.*.*
    Kiedy usunięcie pomnika wstydu z centrum,przyjadę z szampanem
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 18
    • 🤣 2024-12-31 20:08:42 2a00:f41:8cd:*
      Ciebie czubie nie stać nawet na szampana 🥂. Wszyscy przyjadą z szampanem jak wkoncu się zamkniesz 👆
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
    • StadionDlaStomilu 2024-12-31 20:38:25 46.205.*.*
      Kasy na normalny stadion na miarę potrzeb Olsztyna nie ma a ten chce spalać kasę na burzenie pomnika XD
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 16
    • Nysztlo 2024-12-31 21:28:03 164.127.*.*
      Pomnik można było wywieźć na koszt państwa. Nieudacznik Grzymowicz jednak nie chciał.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 13
    • Bogumił 2025-01-01 19:16:52 88.156.*.*
      Pomnik "wyzwolenia / wdzięczności". Ile już filozoficznych myśli powstało w związku z jego budową, przeznaczeniem, trwaniem na tym miejscu ? I znów podzieleni ludzie - zachować go, czy zniszczyć ? Ciekawy powojenny pomnik. Część nowej, polskiej historii tego miasta. Bez względu na to jak będą się układać relacje polsko - rosyjsko - niemieckie, też polsko - polskie warto go zachować dla przyszłych pokoleń.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
    • Jak ci teraz. 2025-01-03 10:02:18 37.31.*.*
      Kremówka umyj ząbki poniewaz ostatnio dostałem zastrzyk w pupe bo masz próchnice.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
    • 🐑🐏 2025-01-03 15:11:06 37.31.*.*
      Ponieważ nie kradne . Kto kradnie ten ma nawet posiłki za darmo pod celą.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Taka prawda. 2024-12-31 17:25:55 88.156.*.*
    TuSSkowa alternatywa i nowa wersja historii!! Tuskowitz spłaca wszystkie swoje długi wobec Niemców. Kiedyś na Niemców mówiono hitlerowcy, teraz nawet to jest wykazywane. Poczytajcie ile tablic upamiętniających IIWŚ zostało zdjętych w Warszawie, często usuwane są nocą. Wszystkie jest w internecie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 48 32
    • Remo 2024-12-31 17:30:21 46.112.*.*
      dziesiątki tablic opisujących ilość pomordowanych ludzi, to już było nagłaśniane w tym roku
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 16
    • Mieszkaniec 2024-12-31 17:37:34 178.42.*.*
      Pier........... Glupoty
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 28
    • Do mieszkaniec 2024-12-31 18:31:57 88.156.*.*
      Środowiska patriotyczne i kombatanci alarmują, że z przestrzeni Warszawy znikają tablice upamiętniające męczeństwo mieszkańców stolicy za czasów okupacji. Chodzi o tzw. Tablice Tchorka, które były umieszczane na terenie miasta do końca lat 70. Z blisko 450, do dziś przetrwało tylko około 160. Według kombatantów winne temu są władze stolicy. Wskazują oni, że tablice demontowane podczas remontów ulic i budynków – nie wracają na miejsce. Prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk wojskowości, podkreślił, że ochrona tablic pamięci to obowiązek polskiego społeczeństwa. – Naszym obowiązkiem jest walczyć o każdą z tych tablic. Musimy domagać się ich powrotu. Usuwanie znaków pamięci w postaci tablic jest barbarzyństwem. To jest dzianie antypolskie. Tylko ten, który źle życzy Polsce i myśli o tym, żeby służyć interesowi innych, będzie o to zabiegł – zaznaczył historyk wojskowości
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 38 7
  • Andrzej 2024-12-31 17:18:58 5.173.*.*
    Nowa wersja historii, a po latach kto będzie pamiętał o jaką wojnę chodzi. I o to chodzi.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 17

www.autoczescionline24.pl