To niewielkie miejscowości, w których czas płynie w wolniejszym tempie, mieszkańcy mają szeroki dostęp do terenów rekreacyjnych oraz miejsc sprzyjających wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu, turyści z kolei mogą odpocząć od pośpiechu, zgiełku i hałasu towarzyszącego codziennemu życiu w wielkim mieście. Na czym polega idea miast Cittaslow i jakie warmińsko-mazurskie miejscowości ją realizują?
Z ziemi włoskiej do Polski, czyli idea Cittaslow w naszym kraju
Idea Cittaslow, która oznacza po prostu „miasta, w których żyje się wolniej”, narodziła się w 1999 r. we włoskiej Toskanii – znanym na całym świecie regionie Włoch, który słynie przede wszystkim z przepięknych krajobrazów, przepysznej kuchni oraz urokliwych miast i miasteczek. Jej autorem jest burmistrz miejscowości Greve w Chianti Paolo Saturnini, który postanowił nieco rozszerzyć popularną wówczas koncepcję Slow Food. Jego pomysł stworzenia międzynarodowej sieci miast, w których życie toczy się w wolniejszym tempie został szybko pochwycony.
W ten właśnie sposób powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow z siedzibą w Orvieto, którego głównym celem jest promocja dobrego stylu życia w mieście. Symbolem stowarzyszenia jest ślimak dźwigający na swojej skorupie miasteczko, który świetnie oddaje koncepcję Cittaslow – miast, w których czas płynie w wolniejszym tempie, a ich mieszkańcy cieszą się życiem bez pośpiechu. Stowarzyszenie wspiera swoich członków, m. in. udostępniając im środki przeznaczone na rewitalizację zabytków, rozwój infrastruktury czy tworzenie nowych miejsc do rekreacji i wypoczynku.
Pierwszym miastem w Polsce, które już w 2007 r. trafiło na listę Cittaslow, był Reszel – urokliwe miasteczko na Warmii i Mazurach, które świetnie oddaje ideę Cittaslow. Można się o tym bardzo łatwo przekonać, wybierając się do niego na wycieczkę, w której organizacji pomoże www.nocowanie.pl największy polski portal turystyczny z rezerwacjami noclegów online. Reszel to natomiast miejscowość wyjątkowa pod wieloma względami, która słynie z bogatej i ciągle żywej tradycji, kultury oraz gościnności.
W czym tkwi wyjątkowość Cittaslow Warmii i Mazur?
Obecnie na liście Cittaslow znajduje się 26 miast i miasteczek Warmii i Mazur. Są to niewielkie, spokojne i przyjazne mieszkańcom miasta, w których żyje się zupełnie inaczej niż w dużych ośrodkach miejskich w regionie. To doceniane zarówno przez swoich stałych mieszkańców, jak i turystów miejscowości, w których można odpocząć, zregenerować siły, a także przekonać się, że życie wcale nie musi być codzienną gonitwą!
Pobyt w jednym z Cittaslow Warmii i Mazur skutecznie udowadnia bowiem, że czasami warto zrezygnować z pośpiechu, aby mieć szansę na odkrycie i docenienie tego, co w życiu każdego człowieka najważniejsze – uroków otaczającej nas natury, fascynującej historii i tradycji regionu, a także bliskości osób, z którymi chcemy dzielić się swoją codziennością. To jednak jeszcze nie wszystko!
Cittaslow Warmii i Mazur. Jakie miejscowości znajdują się na liście „miast dobrego życia”?
Warmińsko-mazurskie Cittaslow w dużej mierze funkcjonują dzięki inicjatywom ich mieszkańców. To oni najmocniej angażują się bowiem w rozwój swojej „małej ojczyzny”, pielęgnują lokalne tradycje, dzielą się z turystami regionalnymi produktami, usługami i rękodziełem, a ich styl życia skutecznie udowadnia, że można żyć w wolniejszym tempie i nic na tym nie tracić, a wręcz przeciwnie – zyskać większą radość z życia, satysfakcję z realizacji swoich pasji i wspierania rozwoju zrównoważonej turystyki.
O tym, czym tak naprawdę jest idea Cittaslow i jak w praktyce jest realizowana w naszym kraju, najprościej przekonać się, wybierając się na wycieczkę do jednego z miast, które znajdują się na liście. Oprócz wymienionej powyżej miejscowości Reszel, są to także Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Lubawa, Olsztynek, Ryn, Nowe Miasto Lubawskie, Barczewo, Braniewo, Olecko, Szczytno, Dobre Miasto, Gołdap, Jeziorany, Górowo Iławieckie, Orneta, Nidzica, Pasym, Bartoszyce, Działdowo, Lidzbark, Sępopol, Wydminy, Morąg, Bisztynek i Węgorzewo.
Artykuł Partnera
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz