Dziś jest: 22.01.2025
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Data dodania: 2025-01-22 18:30

Krzysztof Brągiel

Co planuje Olsztyn na 235 ha od gminy Purda? "Miasteczko prawne" to nie wszystko

Co planuje Olsztyn na 235 ha od gminy Purda?
Przewodniczący rady miasta, Łukasz Łukaszewski i prezydent Olzstyna, Robert Szewczyk mówili o pomysłach na 235 ha przejętych od gminy Purda
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

W środę (22 stycznia) w olsztyńskim ratuszu odbyło się spotkanie z mediami na temat przejęcia 235 hektarów gminy Purda. Włodarz stolicy regionu, Robert Szewczyk, w towarzystwie przewodniczącego rady miasta, Łukasza Łukaszewskiego, argumentowali, dlaczego teren sąsiadów powinien zostać włączony w granice administracyjne Olsztyna.

reklama

Nie tylko „miasteczko prawne”

Anektowanie przez stolicę Warmii i Mazur gruntów wokół wsi Stary Olsztyn (gmina Purda) od początku roku elektryzuje region. Podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu prezydent Robert Szewczyk i przewodniczący Łukasz Łukaszewski przekonywali, że miasto ma pomysł, jak z pożytkiem dla mieszkańców wykorzystać przejęte grunty.

- Jest to obszar funkcjonalnie, cywilizacyjnie i komunikacyjnie połączony z Olsztynem, mimo że dziś po drugiej stronie granicy miasta – tłumaczył Szewczyk. - Mamy bardzo konkretne plany dla tego obszaru i konkretne potrzeby – zapewnił.

Przypomnijmy, że głównym hasłem, towarzyszącym koncepcji przejęcia 235 hektarów przy południowej obwodnicy miasta, jest budowa tzw. miasteczka prawnego. Miałyby tam zostać przeniesione sądy, areszt śledczy a w przyszłości, mógłby tam powstać sąd apelacyjny, który dla naszego regionu funkcjonuje dziś w Białymstoku.

- Chcielibyśmy, aby ten teren był zagospodarowany głównie pod usługi publiczne, centrotwórcze, metropolitalne – argumentował przewodniczący Łukaszewski.

Jednak nie tylko „miasteczko prawne” ma w planie ratusz. Innym pomysłem jest wykorzystanie przejętego terenu pod budownictwo społeczne. - Głównie w formie OTBS, a być może w formie komunalnej – wyjaśnił Szewczyk.

Prezydent Olsztyna zapewnił też, że zabezpieczone zostaną potrzeby działkowców z ROD Krokus, którzy aktualnie rozporządzają w granicach gminy Purda.

- Mam nadzieję, że ROD Krokus dołączy do zasobów działkowych Olsztyna, tym bardziej, że jest użytkowany przede wszystkim przez mieszkańców naszego miasta. Przewidujemy rozwój ROD-u poprzez otoczenie go zielonym buforem ochronnym – powiedział prezydent.

Ogromna praca” Olsztyna i punktowanie sąsiada

Łukasz Łukaszewski podkreślił, że Olsztyn w ostatnich latach wykonał „ogromną pracę”, aby lepiej skomunikować tereny w rejonie granicy miasta z gminą Purda. Chodzi m.in. o zaangażowanie w budowę południowej obwodnicy, a także „duży wysiłek finansowy” na jej skomunikowanie z osiedlami.

- Obwodnica Olsztyna wyznaczyła funkcjonalną granicę miasta. Naturalnym kręgosłupem tego obszaru jest ul. Szymborskiej. Planowane połączenie ul. Wilczyńskiego z Szymborskiej to także możliwość rozwoju transportu publicznego w tym obszarze – dodał Robert Szewczyk.

Podczas środowego spotkania z mediami nie zabrakło „punktowania” sąsiada. Prezydent Szewczyk podkreślał, że to Olsztyn jest „motorem napędowym” rozwoju całej aglomeracji. Podkreślił też, że po włączeniu Starego Olsztyna w granice miasta, wartość tutejszych nieruchomości wrośnie, co będzie korzystną zmianą dla ich właścicieli.

Przedstawiciele urzędu miasta zaprezentowali dziennikarzom projekt zagospodarowania gminy Purda, który otrzymali od sąsiadów w sierpniu 2024 roku. Widzimy na nim, że samorządowcy "zza miedzy" planują na spornym terenie m.in. produkcję i usługi, handel wielkopowierzchniowy i zabudowę wielorodzinną.

- Na tych terenach zostały zaplanowane m.in. usługi uciążliwe, które mogą mieć duży wpływ na pogorszenie się jakości życia naszych mieszkańców. Nie chcielibyśmy, aby tam powstały obiekty produkcyjne, które będą generowały hałas, zapachy czy zwiększony ruch – skomentował grafikę Łukasz Łukaszewski.

- Nie wiemy kto kupi ten teren od KOWR-u (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – red.) i jaki przemysł będzie tam realizował. Katalog jest szeroki – dodał Robert Szewczyk.

Jak do aneksji gminy Purda ma się strategia rozwoju Olsztyna?

Po zakończeniu prezentacji przez olsztyńskich samorządowców, przyszedł czas na pytania od dziennikarzy. My postanowiliśmy podjąć wątek „Strategii Rozwoju Miasta - Olsztyn 2030+”. To najważniejszy dokument wskazujący plany rozwojowe i pomysł na stolicę Warmii i Mazur przyszłości. Strategia uchwalona została przez radnych w 2022 roku. Czy znalazła się w niej koncepcja przejmowania granic ościennych gmin?

- W strategii rozwoju Olsztyna jest rozwój funkcji aglomeracyjnych miasta – odpowiedział wymijająco Robert Szewczyk i dodał: - One zostały zdiagnozowane w tym roku na przykład jeśli chodzi o sądownictwo. Są też inne funkcje, dla których będziemy musieli znaleźć przestrzeń. Patrząc w ten sposób, jest to w strategii rozwoju naszego miasta. Olsztyn musi znaleźć przestrzeń rozwojową. Jeśli tej przestrzeni nie ma w granicach miasta, to szukamy terenów najbliższych ideałowi, które są blisko granicy i możemy je w prosty sposób skomunikować.

Sprzeciw gminy i powiatu. „Murem za Purdą”

Planom władz Olsztyna stanowczo sprzeciwia się wójt gminy Purda, Teresa Chrostowska. Weto stawia też powiat olsztyński i jak przekonywał we wtorek (21 stycznia) w naszym studiu wideo starosta Andrzej Abako: „murem za Purdą” staną pozostałe gminy powiatu.

Abako w rozmowie z naszym portalem nie krył rozczarowania działaniami Roberta Szewczyka i nawiązał do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który poza stolicą regionu tworzą ościenne gminy. Przypomnijmy, że w przyjętym w 29 listopada 2023 roku dokumencie określono MOF Olsztyna jako "zintegrowany i konkurencyjny krajowy ośrodek wzrostu gospodarczego, opartego o wielopoziomową współpracę, budujący tożsamość lokalną" [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielkie ambicje i ambitne cele. Rada miasta zatwierdziła strategię rozwoju miejskiego obszaru funkcjonalnego].

- W Miejskim Obszarze Funkcjonalnym głosuje się demokratycznie. Olsztyn ma tu jeden głos. Dlatego jestem głęboko przekonany, że Olsztyn na tym biznesie (przejęciu terenu sąsiada – red.) straci – stwierdził starosta [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Abako o aneksji gminy Purda]. 

Ostateczną decyzję w kwestii przejęcia przez Olsztyn części terenu, administracyjnie należącego do gminy Purda, podejmie rada ministrów. Nastąpi to po zasięgnięciu opinii: gminy, powiatu olsztyńskiego oraz wojewody warmińsko-mazurskiego. Co istotne rząd nie będzie musiał brać pod uwagę zdania powyższych podmiotów.

Jak zapowiadała w naszym studiu wójt gminy Purda, Teresa Chrostowska, podczas najbliższej sesji olsztyńskiej rady miasta (29 stycznia) przeciwnicy aneksji zamierzają protestować przed ratuszem.

Sporne 235 hektarów w większości należy do KOWR-u (74,83%). ROD Krokus to około 16%, własność prywatna 5%, Lasy Państwowe 2%, a własność gminy Purda 1,6%.

Czytaj również:

Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda o działaniach prezydenta Olsztyna: To samowola i napaść ekonomiczna

Olsztyn chce przejąć atrakcyjny teren sąsiadów. Wójt gminy Purda: To zamach

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

  • fvv 2025-01-22 22:43:20 31.61.*.*
    Gdzie są pieniądze na 6 nowych tramawajów? Gdzie są pieniądze na autobusy elektryczne? Panie Szewczyk, jesteś pan załganą kanalią, grzebiącą brutalnie w cudzych kieszeniach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • MT 2025-01-22 22:19:11 78.30.*.*
    To Olsztyn już przejął te grunty - czy tylko "dzieli skórę na niedźwiedziu" ?.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Adam33 2025-01-22 22:04:24 195.136.*.*
    Te tereny należą się olsztynowi jak psu buda. To jego naturalne przedłużenie. Gmina Purda ma masę terenów do rozwoju po swojej stronie obwodnicy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
  • inny 2025-01-22 21:45:36 5.173.*.*
    Skoro zabranie gminie Purda 0,8% powierzchni gminy, na której obrcnie nic nie ma, ma wywołać globalną katastrofę i nieidwracalną zapaść gminy Purda, to ja się pytam jak ta gmina jest zarządzana? I jakim cudem te niekompetentne osoby jeszcze rą gminą zawiadują??🤨
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
  • RenatkaKa 2025-01-22 21:22:38 176.221.*.*
    I słusznie, my mieszkańcy Starego Olsztyna chcemy do Miasta. Gmina Purda, w Planie Zagospodarowania Przestrzenego uchwaliła, że może na tym terenie być przemysł ciężki. Purda bawi się naszym kosztem. Poza tym nasze dzieci będą miały bezpłatne przejazdy komunikacją miejską!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
  • Mkm 2025-01-22 21:10:40 46.205.*.*
    Mimo, że mieszkam w Olsztynie, mam jednak poczucie, że to taka kradzież w majestacie prawa. Władze wyprzedały pod deweloperkę najbardziej atrakcyjne tereny np wokół jeziora Ukiel, pod apartamenty dla bogaczy. Teraz oczekują, że ktoś im da swoją, bez ogródek mówią, że część sprzedadzą na osiedla na prowincji, czyli dla mniej zamożnych. Dlaczego nie zaczynacie od np Tęczowego Lasu? W przyszłości tak, ale wolicie przetrenować to na gminie o mniejszym znaczeniu, bo władze gminy Stawiguda, zjadłby was między bułką a gazetą. Areszt ok, ale sądy poza miastem, głupota. Co z dojazdem? Autobusy starą droga koło Skandy czy wrzucicie je na obwodnicę? Głosowałam na pana, bo widziałam nadzieję na prawdziwy, zrównoważony rozwój miasta, na ściągnięcie inwestorów, którzy dadzą pracę na lata, a nie na czas budowy. Tramwaje w XXI wieku, to naprawdę nie luksus. Parę drzew w doniczkach, w centrum, po wycięciu setek, to nie ochrona środowiska
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
  • Zi0m 2025-01-22 20:57:46 95.160.*.*
    A co z osiedlami na terenie gminy Stawiguda? Czy ma znaczenie fakt, że gmina Purda to jedna z najbiedniejszych a Stawiguda najbogatszych gmin w Polsce?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Puella 2025-01-22 19:45:45 37.31.*.*
    Dr Bartoszewicz ekonomista kandydat na Prezydenta RP na youtube
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • Kol 2025-01-22 19:44:10 88.156.*.*
    Olsztyn od morza do morza
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Sygnalistka 2025-01-22 19:02:16 164.127.*.*
    I rzekł Trump: Wiercić, Wiercić. I rzekł Szewczyk: Zabierać, Zabierać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 15

www.autoczescionline24.pl