W latach 2014-2015 na Polach Grunwaldzkich prowadzone były badania archeologiczne z udziałem naukowców, archeologów – pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski.
Do konserwacji trafiło 100 najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie badań, w tym m.in. groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźca toporów i siekier, ostrogi i ich fragmenty czy elementy rękawicy pancernej wszystkie związane z Bitwą pod Grunwaldem.
Część z odnalezionych obiektów jest obecnie digitalizowana w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje pokaz premierowy zakonserwowanych zabytków podczas Nocy Muzeów (16 na 17 maja). Zabytki w wersji cyfrowej będzie można również oglądać na stronie cyfrowewm.pl
A już 22 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu opowie o nich Piotr Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Start godzina 12.00.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz