Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-01-10 12:42

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Cokolwiek powiesz będzie źle

„Wszystko, co pani powie, może być użyte przeciwko pani“ - te sakramentalne słowa musiały oczywiście zostać wypowiedziane, kiedy policja zabierała Joannę z miejsca przestępstwa. Ale czy ten, którego omal nie zabiła, na pewno zagrażał jej życiu? Rozpoczynamy cykl książkowych recenzji mających na celu przybliżenie państwu „wartych grzechu” pozycji współczesnej literatury popularnej.

reklama

Joanna Oliva, bohaterka sensacyjno-psychologicznej powieści Gillian McAllister „Wszystko co powiesz“, będzie musiała nie raz dokonać wyboru o wręcz fundamentalnym, „życiowym” znaczeniu. Ale co można zrobić, kiedy - w przerażeniu - omal nie zabiłaś faceta? A potem - zagubiona w labiryncie systemu sprawiedliwości - będziesz musiała decydować, czy chcesz iść prostą ścieżką prawdy, na końcu której możesz spodziewać się niezłego wyroku, gdyby sąd nie dał ci wiary, czy może jednak układać się z oskarżycielem publicznym. Czy ryzykować spotkanie z nim na sali sądowej? Bo cokolwiek wtedy powiesz, oskarżenie chętnie wykorzysta przeciwko tobie. „Ale przecież działałaś w obronie własnej“ - oburzy się ojciec Joanny, praworządny obywatel.

Czytelnik jednym tchem pochłania tę historię, opowiedzianą z pasją oraz ze znajomością rzeczy. Gillian McAllister pracuje bowiem w Birmingham w zawodzie prawnika i dobrze orientuje się nie tylko w realiach pracy policji, ale także praktyki na salach sądowych. Potrafi także „wejść w duszę“ Joanny, która przecież wcale nie chciała dokonać żadnej zbrodni. A potem jest już za późno. Wielkim walorem książki jest także znakomity styl tej interesującej opowieści, angażującej czytelnika trzymającego kciuki za Jo. Bo co byś zrobił - a może raczej zrobiła - będąc na jej miejscu? Nic w tej historii nie jest oczywiste, ale czyż nie takie bywa właśnie czasem życie?

Użyłem powyżej określenia: „powieść sensacyjno-psychologiczna“, czyż nie byłaby jednak bardziej na miejscu zmiana tej kolejności? Jest to bowiem chyba jednak raczej znakomite studium psychologiczno-obyczajowe życia bohaterki oraz jej rodziny i przyjaciół niechcący zaplątanych w aferę kryminalną poważnego kalibru.

Jak czytamy w notce biograficznej, Gillian pisze, „odkąd sięga pamięcią“. Jej pierwsza powieść „Wszystko, oprócz prawdy“ znalazła się w pierwszej dziesiątce bestsellerów Sunday Timesa. Po wzięciu do ręki „Wszystko, co powiesz“ od razu zrozumiałem, dlaczego.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl