W sobotni (17 września) ranek pod bramę jednostki 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty zgłosili się ochotnicy z całego regionu Warmii i Mazur na tzw. szkolenie wyrównawcze, które przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, a więc tych, którzy już byli w wojsku, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ono realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni). Szkolenia w 4W-MBOT odbywają się blisko miejsca zamieszkania, co pozwala pogodzić służbę w wojsku z życiem zawodowym i rodzinnym. Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w kalendarzu.
- Bez wątpienia, rodzaje szkoleń przygotowane przez WOT, są innowacyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy czują potrzebę służby ojczyźnie, jednocześnie pozwalają na rozwój w życiu cywilnym - mówi st. szer. Sabina Mazurek z Sekcji Komunikacji Społecznej 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.
Z takiej alternatywy skorzystał ochotnik Łukasz, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który po agresji Rosji na Ukrainę postanowił jak najszybciej złożyć deklarację do Terytorialnej Służby Wojskowej. Łukasz i pozostali ochotnicy przez najbliższe cztery weekendy doskonalić będą postawy strzeleckie, strzelanie z karabinka MSBS Grot, terenoznawstwo, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz zielonej taktyki co jest wprowadzeniem nowych Terytorialsów w kolejne etapy, które otwierają 3-letni cykl szkoleń.
- W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni - zaznacza pełniący czasowo obowiązki dowódcy 45blp w Olsztynie, mjr Paweł Saletra.
Ponadto, każdy żołnierz TSW musi przejść obowiązkowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego.
Terytorialsi docelowo zasilą szeregi batalionu w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku, wchodzących w strukturę 4 BOT. Na Warmii i Mazurach służy już ponad 3 tys. żołnierzy, a już 7 października rusza kolejne szkolenie podstawowe.
Co należy zrobić by wstąpić w szeregi 4 BOT? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Komentarze (27)
Dodaj swój komentarz