Ostatni raz częściowe zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować w Polsce cztery lata temu. Teraz będzie kolejna okazja. Już 20 marca z tej okazji w olsztyńskim obserwatorium przygotowane będą trzy specjalne seanse (o godzinie 9:00, 10:00 i 11:00).
Jeśli niebo będzie bezchmurne, mieszkańcy miasta mają szansę obserwować zaćmienie za pomocą teleskopów i pod okiem astronomów. Poza tym będzie można dowiedzieć się na czym dokładnie polega zjawisko zaćmienia.
Oczywiście obserwacji możemy dokonać też na własną rękę. Warto jednak wiedzieć jak robić to w bezpieczny sposób. Przede wszystkim należy pamiętać o osłonięciu oczu, w przeciwnym razie możemy uszkodzić sobie wzrok. Teleskopy słoneczne i okulary wyposażone w specjalne filtry to najlepsze sposoby na obserwację.
Wykorzystać można także folię mylarową Baadera ND5 dostępną w sklepach fotograficznych lub z teleskopami. Do obserwacji stanowczo nie należy używać: okularów przeciwsłonecznych, kliszy fotograficznych, okopconego szkła, płyt CD, zdjęć rentgenowskich i dyskietek.
Następna okazja do obserwacji częściowego zaćmienia nadarzy się dopiero w czerwcu za sześć lat. Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi z kolei w lipcu 2075 roku. Nie zdarza się to często, z tego względu warto jest poświęcić chwilę aby przyjrzeć się temu zjawisku.
magdbojal
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz