Na czym polega proces kopania kryptowalut?
Proces kopania kryptowalut stał się możliwy wraz z pojawieniem się Bitcoina. Na początku do tego celu wystarczał zwykły komputer, jednak z czasem konieczne stało się wprowadzenie zaawansowanych maszyn ASIC. Proces kopania polega na dołączaniu nowo wykopanych bloków do tych, które już istnieją.
W poszczególnych blokach umieszcza się najnowsze transakcje, po czym następuje emisja walut, które zostały wykopane. Eksperci porównują ten proces do kopania złota i właśnie od tej czynności zaczerpnięto nazwę. Proces kopania kryptowalut jest dosyć skomplikowany i większość osób nie poradziłaby sobie z tym zadaniem. Konieczna jest wiedza pozwalająca na znalezienie odpowiedniego ciągu znaków, a także rozwiązanie problemu kryptograficznego.
Obecnie używa się rozwiązań, które pozwalają na kopanie różnych walut cyfrowych. Dzięki temu można uniknąć znacznych strat. Aby proces był opłacalny, najpierw należy sprawdzić kurs oraz prognozy dla danej waluty. Poza tym, należy wziąć pod uwagę ciągły wzrost trudności kopania. Dlatego popularne jest inwestowanie w nowe waluty, które pojawiają się na rynku.
Inwestowanie w kopalnie kryptowalut jest ciekawym zjawiskiem, ponieważ przyciąga coraz więcej osób, pomimo że proces jest uzależniony od czynników, które często działają na jego niekorzyść. Obserwacja rynku pokazuje, że w kopalnie kryptowalut inwestuje aż 200 tysięcy Polaków.
Niestety coraz więcej przesłanek potwierdza duże ryzyko bankructwa w tej sferze. Coraz więcej kopalń w Polsce napotyka na spore problemy. To m.in. Independent Enterprise, gdzie swoje oszczędności ulokowało około 4 tysiące polaków.
Dlaczego inwestowanie w kopanie kryptowalut przestaje być opłacalne?
Eksperci potwierdzają, że kopalnie kryptowalut są coraz bardziej ryzykownym wyborem, jeśli chodzi o pomnażanie oszczędności. Działania na tym polu wymagają ogromu pracy, przy niepewnym zwrocie z inwestycji. Bardziej opłacalnym, a zarazem łatwiejszym zajęciem jest handel na giełdzie kryptowalut. Sprzęt do kopania, pomimo, że solidny nie daje zabezpieczenia dla inwestycji.
Podwyżki cen prądu
Działanie kopalni jest uzależnione od cen prądu, które z roku na rok drożeją. Obecnie ich poziom jest dość wysoki, a rząd zapowiada kolejne, nawet 50-70 procentowe podwyżki. Jest to ściśle powiązane ze wzrostem cen węgla. Firmy energetyczne muszą podnieść opłaty, aby uniknąć gigantycznych strat.
Poza tym notuje się również wzrost cen uprawnień do emisji CO2. To na pewno uderzy w oszczędności Polaków oraz osób, które profesjonalnie zajmują się kopaniem kryptowalut. Przy tak wysokich kosztach, kopanie prawdopodobnie szybko stanie się nie opłacalnym zajęciem. Każdy powinien przygotować się na te zmiany, aby uniknąć utraty oszczędności.
Dodatkowe koszty
Koparki do walut generują duże ilości temperatury, hałasu. Najlepszym rozwiązaniem jest przetrzymywanie ich w oddzielnych, klimatyzowanych pomieszczeniach, co generuje dodatkowe koszty. Aby maszyny działały sprawnie, powinny przechodzić regularną konserwację. Poza tym musimy dbać o stałą aktualizację oprogramowania. Dodatkowym zagrożeniem jest również inflacja mocy obliczeniowej.
Czy kopanie walut poza granicami kraju jest dobrym rozwiązaniem?
Ze względu na podwyżki eksperci doradzają znalezienie miejsca, gdzie ceny prądu są stosunkowo niskie. Dzięki temu kopanie kryptowalut może pozostać opłacalnym zajęciem. Mogą to być tereny Rosji, Ukrainy, czy Islandii.
Podczas gdy koszt wydobycia waluty w naszym kraju wynosi około 5 tysięcy dolarów, to np. w Rosji wydobycie Bitcoina może kosztować około 2-3 tysięcy dolarów. To świadczy o tym, że osoby specjalizujące się w kopaniu nie muszą kończyć swojej działalności, a jedynie poszukać nowych możliwości na jej realizację.
Jakie rozwiązanie wybrać zamiast kopania?
Jeśli przemyślimy temat kopania kryptowalut pod względem opłacalności, może okazać się, że proces generuje koszty nieproporcjonalne do zysków. Wielu inwestorów rezygnuje z kopania na rzecz handlu na giełdach kryptowalut. Jest to jeden z najszybszych sposobów na osiągnięcie zysków, ale jednocześnie najbardziej ryzykowny.
Dużo zależy od posiadanej wiedzy oraz umiejętności. Osoby, które nie są gotowe na samodzielny trading powinny skorzystać ze wsparcia profesjonalnych kryptobotów. Zautomatyzowane oprogramowanie, jak Bitcoin Trader pozwala zaoszczędzić czas i wykonuje najkorzystniejsze działania na rynku. Inwestor może ustawić preferowane ustawienia, a dodatkowo jest zwolniony z rejestracji na poszczególnych giełdach kryptowalutowych. Działanie platformy opiera się na specjalnie stworzonym algorytmie, dzięki któremu każdy trader ma zwiększone szanse na zysk bez potrzeby ciągłego monitorowania rynku.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz