Olsztyn podpisał umowy partnerskie z sześcioma miastami Europy oraz jednym miastem ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie te porozumienia oparte zostały na zasadach tradycyjnego modelu współpracy i wynikały z przekonania, że wzajemne kontakty wpływają na lepsze zrozumienie partnerów.
Początkiem olsztyńskich kontaktów partnerskich były wyjazdy szkolnych grup młodzieżowych, wyjazdy stażowe olsztyńskich lekarzy, nauczycieli, radnych, zespołów folklorystycznych oraz rzemieślników i producentów uczestniczących w lokalnych targach. Do Olsztyna przyjeżdżali specjaliści, przedstawiciele lokalnych władz, grupy sportowe; zespoły artystyczne, nie wyłączając... Świętego Mikołaja z Laponii.
Jednym z miast partnerskich jest rosyjski Kaliningrad leżący zaledwie ok. 150 km od Olsztyna, z którym podpisano umowę o partnerstwie już w latach 70-tych, jednak po kilkudziesięciu latach przerwy podpisano ją ponownie - 5 marca 1993 roku.
Czy jednak obliczu agresywnej, militarnej polityki Rosji wobec Ukrainy stolica Warmii i Mazur zerwie współpracę z tym rosyjskim miastem?
- Wymaga to podjęcia stosownych uchwał przez Radę Miasta - powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Na pewno taka dyskusja w najbliższym czasie się odbędzie. Dziś nie mogę jednak złożyć żadnych deklaracji w tym zakresie. Wymaga to rozmowy, jak też ostatecznego podjęcia mądrej decyzji.
Umowy partnerskie:
* Kaliningrad /Rosja/
* Rovaniemi /Finlandia/ – 1976 rok
* Châteauroux /Francja/ – 23 lutego 1991 roku
* Gelsenkirchen /Niemcy/ – 1992 rok
* Richmond /Virginia USA/ – 1995 rok
* Łuck /Ukraina/ – 19 grudnia 1997 roku
* Offenburg /Niemcy/ – 19 marca 1999 roku
Umowy o współpracy:
* Sondenborg /Dania/ – w lipcu 1994 roku (umowa w zakresie ochrony środowiska)
* Halmstadt /Szwecja/ – w listopadzie 2003 roku
* Perugia /Włochy/ – w grudniu 2004 roku
Komentarze (61)
Dodaj swój komentarz