Halloween w Polsce świętowane jest od lat 90. XX wieku, zawsze 31 października. Już dzień później, bo 1 listopada wielu Polaków udaje się do kościoła, a następnie na cmentarze, by tym samym uczcić pamięć o Wszystkich Świętych.
Amerykańskie święto od zawsze wzbudzało liczne kontrowersje. Określało się go mianem „święta szatana” czy mówiono, że to „wysławianie zła”. Wielu naszych rozmówców przyznało, że samo obchodzenie Halloween nie musi być złe, jeśli nie wyrządza się tym krzywdy innym.
Jak na amerykańską tradycję zapatrują się jednak przedstawiciele kościoła? Każdego roku m.in. Archidiecezja Warmińska, tuż przed końcem października, zamieszcza w Internecie oraz przed kościołami specjalne plakaty, które mają na celu ostrzeżenie społeczeństwa przed obchodzeniem Halloween. Informują one o zagrożeniach związanych z wywoływaniem duchów czy kontaktem z "drugą stroną"
Dla dzieci natomiast, wydarzenie to jest okazją na bardzo dobrą zabawę, np. na balu maskowym. Najmłodsi uwielbiają jednak przebierać się w ciekawe stroje w kolorze pomarańczy z czernią, a tym samym odzwierciedlać duchy, czaszki czy nietoperze.
Inne zwyczaje związane z Halloween, to m.in. „cukierek albo psikus” (chodzenie od domu do domu z prośbą o słodycze; dom musi być udekorowany) czy „apple bobbing” (wyławianie jabłka z miski wypełnionej wodą, bez użycia rąk).
Co Halloween sądzą jednak nasi rozmówcy? Zobaczcie poniższy materiał.
Komentarze (36)
Dodaj swój komentarz