Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2019-05-03 19:34
Ostatnia aktualizacja 2019-05-09 20:56

Cezary Kapłon

Czy powstanie kolej aglomeracyjna?

Czy powstanie kolej aglomeracyjna?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Niedawno pisaliśmy o budowie nowych przystanków kolejowych w mieście. Już powstał jeden z nich - Olsztyn Dajtki. W tym roku ma zostać oddany do użytku Olsztyn Śródmieście, a za rok dwa kolejne: Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Czy jest to krok w stronę stworzenia w mieście systemu kolei miejskiej a w przyszłości aglomeracyjnej?

reklama

Z naszych ustaleń wynika, że miasto jest zainteresowane utworzeniem systemu kolei miejskiej. Dzięki temu pasażerowi mogliby na jednym, wspólnym bilecie przemieszczać się po Olsztynie i to za pomocą wszystkich dostępnych środków transportu komunikacji zbiorowej, jak autobusy, tramwaje i pociągi.

- Chcielibyśmy także stworzenia kolei aglomeracyjnej. Rozpoczęliśmy już nawet rozmowy w tej sprawie z kilkoma włodarzami gmin ościennych. Jednak by mogło do tego dość musimy ustalić sporo szczegółów, odnośnie rozkładów jazdy, które byłyby na tyle atrakcyjne by mieszkańcy zechcieli z takiego środka transportu korzystać; oraz ustalić jak będą wyglądały wewnętrzne rozliczenia pomiędzy wszystkimi gminami a kolejarzami - mówi nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Gminy Stawiguda. Do tej pory wójt Michał Kontraktowicz nie prowadził z władzami miasta rozmów w tej sprawie, ale jest na nie otwarty.

- Kolejny środek komunikacji dla mieszkańców gminy Stawiguda jest niewątpliwie bardzo dobrym pomysłem - mówi Michała Kontraktowicz, wójt w gminie Stawiguda.

Przypomnijmy, że na terenie gminy znajdują się stacje Gryźliny, Stawiguda, Gągławki i Bartąg. Niedawno pisaliśmy, że na tej trasie podróżując pociągami Polregio obowiązuje taryfa 3 zł, a bilet miesięczny to koszt 80 zł.

Przedstawiciele spółki Przewozy Regionalne podają wiele przykładów, które potwierdzają zasadność istnienia kolei miejskiej.

- Takie rozwiązania istnieją w wielu miastach, takich jak Wrocław, Łódź, ale też mniejszych jak Rzeszów czy Opole. Rozwijająca się infrastruktura kolejowa w naszym mieście sprzyja rozważaniom na ten temat - mówi natomiast Anna Nowak, rzecznik prasowy Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

Nasza rozmówczyni dodała, że częstotliwość kursowania pociągów zależy od umów, które w przyszłości mogłyby zostać zawarte na wykonywanie połączeń regionalnych.

Oczywiście, powstanie kolei aglomeracyjnej to nie jest perspektywa najbliższej przyszłości, ale raczej kilku lat.

- PKP dopiero tworzy zręby tego, co w przyszłości mogłoby być koleją aglomeracyjną. I dlatego powstanie takiej sieci nie jest kwestią kilku miesięcy. Szacujemy raczej, że taki proces mógłby potrwać nawet do dwóch lat - dodaje Bartoszewicz..

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Podatnik 2019-05-04 19:29:35 94.254.*.*
    Oczywiście redakcja spytała miasto Olsztyn, który nie finansuje przewozów kolejowych, a przewozy regionalne to tylko szofer który jeździ na zlecenie kogo innego, a mianowicie Marszałka województwa którego nikt nie pyta czy kupi i wyłoży kasę na nowe pociągi. No chyba że Grzymowicz kupi własne pociągi i sam opłaci wszystkie podatki i opłaty dla wszelkich najdziwniejszych spółek i spółeczek kolejowych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Patefon 2019-05-04 04:15:04 37.47.*.*
    Jak na złodziejski Olsztyn przystało ,znów bez Elbląga.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
  • Sympatyk PO 2019-05-03 21:13:20 5.173.*.*
    Dwa lata szanowna Pani rzecznik trwał remont 1 km ulicy Partyzantów. Myślę że Pani nie doczeka tego wydarzenia o którym tak ochoczo się wypowiada. Sąsiednie Gminy chętnie przyłączą się do projektu bo taka inicjatywa to element ich szerszej polityki. Jej nadrzędnym celem to nie oddanie Olsztynowi ani jednego ara ziemi z zasobów gminnych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2

www.autoczescionline24.pl