Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-05-16 12:39

Redakcja

Czy ubezpieczenie samochodu kupione za granicą, działa w Polsce?

Czy ubezpieczenie samochodu kupione za granicą, działa w Polsce?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Na polskich drogach coraz częściej widać auta z zagranicznymi rejestracjami. Są to najczęściej odwiedzający nasz kraj turyści lub osoby poruszające się tranzytem. Dzisiaj wyjaśnimy, jakie ubezpieczenie powinni oni posiadać, i co stanie się w razie kolizji z takim pojazdem.

reklama

W krajach Unii Europejskiej uznawane są polisy ubezpieczeniowe OC wszystkich krajów członkowskich. Jednak w niektórych wypadkach konieczne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej w danym kraju. Także procedury usuwania szkód spowodowanych przez zagranicznego kierowcę są nieco inne niż w przypadku zwykłej stłuczki.

Kiedy zagraniczne OC samochodu będzie działać w Polsce?

Zagraniczne OC w Polsce będzie działać, gdy pojazd zarejestrowany jest w jednym z krajów Unii Europejskiej. Tak samo, jak polskie ubezpieczenie ważne jest w innych krajach. Kierowcy z samochodami zarejestrowanymi na terenie Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, na Węgrzech, Litwie i Cyprze. OC zadziała również na terytorium Liechtensteinu, Monako, San Marino, wyspy Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man oraz Wysp Owczych, mogą poruszać się po drogach naszego kraju bez konieczności wykupywania polskiego OC.

Jakie ubezpieczenie samochodu musi wykupić obcokrajowiec?

A co w przypadku, gdy przybywający do Polski obcokrajowiec, pochodzi z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego ale należącego do systemu Zielonej Karty? W takim razie, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, należącym do tego systemu, powinien wyrobić przed przyjazdem Zieloną Kartę. Jest to dodatkowy dokument, poświadczający zawarcie polisy OC w ojczystym kraju. Jeżeli kierowca nie ma Zielonej Karty, może wykupić ubezpieczenie graniczne. Obowiązuje ono przez 30 dni, a zakupić można je w momencie przekraczania granicy.

Ubezpieczenie pojazdu zarejestrowanego za granicą. O czym jeszcze pamiętać?

Jest jeszcze kilka innych kwestii, o których trzeba pamiętać, w odniesieniu do ubezpieczenia samochodu dla obcokrajowca. W przypadku wyrządzenia szkody, jej likwidacją zajmuje się polska firma będąca przedstawicielem zagranicznej firmy na naszym terytorium. Wykaz takich firm można z łatwością znaleźć w Internecie. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy kierowca pochodzi spoza Unii Europejskiej.

Po drugie, jeżeli przebywa on w Polsce dłużej, czyli jest to tzw. pobyt stały, konieczne jest zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. A co za tym idzie, także wykupienie dla niego polskiego OC.

Jeżeli ma on Zieloną kartę, to także konieczne jest ustalenie regionalnego przedstawiciela, który zajmie się likwidacją wyrządzonych szkód. Takie informacje można łatwo odnaleźć w sieci. Natomiast w przypadku wykupienia ubezpieczenia granicznego, sprawa jest prostsza, gdyż jest ono oferowane przez Polskie firmy ubezpieczeniowe. W razie kolizji, nawet za granicą, kierowca zazwyczaj traci wszystkie lub część posiadanych zniżek na polisie OC.

Ubezpieczenie OC kupione za granicą. Podsumowanie

Jak widzisz, kwestia ubezpieczenia pojazdu kupionego za granicą i jego obowiązywania w Polsce nie jest kwestią wyjątkowo skomplikowaną. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach i ważnych terminach. A jeżeli poszukujesz ubezpieczenia dla swojego auta, zarejestrowanego w Polsce, zapraszamy do zapoznania się z ofertą LINK4. Oferujemy nie tylko polisy OC, ale także inne takie jak Assistance pojazdu czy NNW. Nie czekaj, odwiedź LINK4 już dzisiaj i ubezpiecz swój samochód!

 

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl