Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-03-09 09:04

Redakcja

Czy wciąż można ustalić numer księgi wieczystej po adresie? Sprawdźmy!

Czy wciąż można ustalić numer księgi wieczystej po adresie? Sprawdźmy!
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Informacje dotyczące numeru księgi wieczystej rzadko kiedy pojawiają się w publikowanych ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że jego ustalenie musi wiązać się z problemami. W tym celu można posłużyć się jej adresem. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić.

reklama

Numer księgi wieczystej za darmo: jak go ustalić?

Analizując opisy poszczególnych nieruchomości, zwykle skupiamy się na danych dotyczących ich lokalizacji, standardu czy powierzchni. Niestety wielu kupujących opiera się jedynie na deklaracjach sprzedawców. Weryfikacja informacji widniejących w ogłoszeniach jest jednak niezwykle prosta. Pozwoli na to księga wieczysta nieruchomości. Przepustką do niej jest natomiast numer księgi wieczystej. Znając go, każda osoba może zapoznać się z zawartością dokumentów. Co więcej: jest to w pełni bezpłatne. Wystarczy skorzystać z udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości serwisu internetowego. Gdzie znajduje się numer księgi wieczystej? Oczywiście najłatwiej zapytać o niego sprzedawcę, jednak bez jego pomocy szybko możemy go ustalić.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Oczywiście wielu potencjalnych nabywców nie chce zwracać się do sprzedawcy z prośbą o udzielenie numeru księgi wieczystej lub spotkało się z odmową. W takiej sytuacji można zastosować jeden z dwóch sposobów. Pierwszy sprowadza się do drogi urzędowej. W związku z tym jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonny i nie w każdym przypadku okaże się skuteczny.

W drugim konieczna jest tylko znajomość adresu nieruchomości. Szczegółowe informacje o tym, jak ustalić numer księgi wieczystej znajdziemy na stronie BlogKredytowy.pl. Jest to metoda, która pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Sprawdzi się w każdej sytuacji. Także wtedy, kiedy zależy Ci na weryfikacji kilku nieruchomości w krótkim czasie.

Numer księgi wieczystej na drodze urzędowej

Aby ustalić numer księgi wieczystej na drodze formalnej, konieczne będzie udanie się do odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Trzeba tam złożyć wniosek o numer księgi wieczystej, czyli wypis z rejestru gruntów, budynków lub lokali. Cała procedura nie jest wprawdzie bardzo skomplikowana, jednak może zająć nawet kilka dni.

Konieczne będzie również wniesienie opłaty administracyjnej. Wniosek o numer księgi wieczystej nie musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Informacje tego typu są udostępniane jedynie właścicielom i współwłaścicielom nieruchomości lub osobom posiadającym interes prawny. Sama chęć nabycia np. domu, mieszkania lub działki nie zawsze jest natomiast w taki sposób interpretowana.

Księga wieczysta po adresie: najprostszy sposób na ustalenie KW?

Jak znaleźć numer księgi wieczystej najszybciej i bez konieczności wychodzenia z domu? W tym celu należy posłużyć się jednym z portali pozwalających na ustalenie numeru księgi wieczystej, bazując na adresie nieruchomości. Wystarczy kilka minut, aby go uzyskać, a następnie – po wprowadzeniu w wyszukiwarce strony zarządzanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości – zapoznać się z zawartością księgi wieczystej.

W praktyce każda osoba znająca adres nieruchomości jest w stanie błyskawicznie uzyskać dostęp do jej ksiąg wieczystych. Oczywiście właściciel nie uzyska żadnych informacji na ten temat i nie dowie się, że ktokolwiek otrzymał dostęp do informacji tam zgromadzonych.

Dlaczego warto sprawdzić księgi wieczyste?

Księgi wieczyste zawierają najważniejsze informacje na temat posesji. W przeciwieństwie do ogłoszeń umieszczanych przez samych sprzedających zawierają wyłącznie pewne i aktualne dane. Numer księgi wieczystej pozwoli więc na ustalenie faktycznego stanu prawnego, w tym danych właścicieli domu, mieszkania lub działki, ich powierzchni i charakterystyki.

Co szczególnie ważne, możemy w ten sposób uzyskać informacje na temat potencjalnych praw osób trzecich, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością czy zadłużenia. Warto sprawdzić zwłaszcza dział IV, w którym znajdują się wpisy do hipoteki wraz z dokładnym oznaczeniem wysokości, zakresu i pierwszeństwa potencjalnych zabezpieczeń. Jak widać, możliwe będzie więc ustalenie kompleksowych informacji szczególnie istotnych z perspektywy nabywcy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl