Opublikowany przez archidiecezję warmińską dokument zawiera syntezę odpowiedzi wiernych na cztery pytania dotyczące kształtu, szans i niebezpieczeństw Kościoła.
W diecezjalnej fazie konsultacji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Archidiecezji Warmińskiej wzięła udział około połowa parafii, wielu katechetów, ruchów i stowarzyszeń katolickich, duszpasterstw specjalistycznych, a także bardzo dużo wiernych indywidualnie, głównie przez kontakt mailowy bądź listowny. Były to osoby bardzo często niepraktykujące, które na pewnym etapie swojego życia oddaliły się od wspólnoty Kościoła, a Synod stał się dla nich okazją, aby przemyśleć swój stosunek do wiary i Kościoła i podzielić się nim.
- czytamy w dokumencie.
Według wiernych archidiecezji warmińskiej, Kościół jest przede wszystkim wspólnotą i rodziną. Na drugim miejscu znalazła się bardziej fizyczna odpowiedź: "miejscem modlitwy i skupienia". Oprócz tego wierni uważają Kościół za pomoc w życiu zgodnym z przykazaniami, miejsce, w którym można spotkać ludzi o podobnych wartościach oraz jednać się z Bogiem. Osoby niepraktykujące często uważają Kościół za wyłącznie ludzką instytucję, oderwaną od Boga, z którym pojednać się można bez pomocy wspomnianej instytucji.
Kolejne pytanie dotyczyło wagi Kościoła w życiu wiernych. Wiele osób wskazywało, że jest on dla nich wspólnotą, domem, przestrzenią, w której umacnia się wiarę. Większość synodalnych głosów była świadectwem istotności wspólnoty Kościoła w codziennym życiu wiernych. Pojawiały się także głosy osób, które opuściły instytucję. Jako powody podawały kryzys wiary, zgorszenie skandalami, nieobyczajne życie księży, zaangażowanie w politykę czy niezgodę z głoszonymi przez Kościół naukami.
Trzecie pytanie miało na celu zreflektowanie wiernych nad własnym miejscem w Kościele, zwłaszcza w swoich parafiach. Wielu uczestników rozmów uzależniało swoją obecność we wspólnocie i zaangażowanie w jej sprawy od działalności księży w parafiach. Według Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warmińskiej jest to symptomem większego problemu: dla wielu wiernych sfera "sacrum" ogranicza się do liturgii i działalności księży. Zauważono także brak ciągłości formacyjnej w Kościele. Uczestnicy rozmów wnioskowali o prowadzenie katechezy liturgicznej – tłumaczenie celu i sensu liturgii.
Ostatnim pytaniem było to te, dotyczące szans i niebezpieczeństw dla wspólnoty Kościoła. Wierni podawali rozwiązania i pomysły, które Kościół powinien wprowadzać w życie. Ujawniły one szerokie spektrum poglądów i postaw wiernych archidiecezji warmińskiej. Często postulaty wysuwane przez uczestników dyskusji były ze sobą sprzeczne. Część uważała, że w Kościele brakuje miejsca dla osób rozwiedzionych, żyjących w powtórnych związkach, czy dla osób LGBT. Z drugiej strony inni sądzą, że Kościół im za bardzo pobłaża.
Według badania, wśród wiernych często pojawiał się żal do Kościoła i księży. Największym zarzutem jest to, że nie chcą lub nie potrafią słuchać świeckich. Kazania często są zbyt surowe i kierowane do osób nie uczestniczących w liturgii. Zwrócona została uwaga na konieczność słuchania młodych ludzi. Wierni podkreślali także, że zmianie powinna ulec pozycja kobiet w Kościele - powinny być dopuszczane do większej ilości funkcji w parafiach, a - według niektórych - dopuszczane do posługi.
Synteza Synodu Archidiecezji Warmińskiej ma pomóc "lokalnemu Kościołowi w podjęciu refleksji nad sobą". Wyciągnięte z badania wnioski zostaną przedstawione na zebraniu ogólnokrajowym, na następnie na zebraniu kończącym XVI Synod Biskupów w połowie 2023 roku w Watykanie.
Komentarze (40)
Dodaj swój komentarz