Czym jest korona zębowa?
To rodzaj nakładki, która ma za zadanie imitację prawdziwego zęba. Możemy wyróżnić różne rodzaje koron: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu, jak i tymczasowe, które wykonane są z akrylu. Dentyści przygotowują je na miarę dla każdego pacjenta, a następnie montują na wcześniej oszlifowanym zębie lub gotowym implancie.
Jakie są wskazania do wykonania korony zębowej u pacjenta?
- Uszkodzenia zęba, np. po złamania, zużyciu lub erozji.
- Osłabienie zęba, np. po leczeniu endodontycznym (kanałowym).
- Poprawa wyglądu zęba — korony zębowe mogą być również stosowane w celu poprawienia estetyki zębów, zmiany kształtu, wielkości lub ich koloru.
Korona zębowa — przeciwwskazania:
- Niewyleczona próchnica.
- Zmiany chorobowe w okolicach kości i wierzchołka korzenia.
- Zbyt niski filar zęba spowodowany dużym zniszczeniem.
- Żywe zęby u osób młodych (duże ryzyko zranienia komory miazgi).
Korona pełnoceramiczna — charakterystyka
Jest wykonana w pełni z ceramiki, przez co ma ona jednolity kolor, który przepuszcza światło. Dodatkowo nie ma żadnej metalowej podbudowy, która mogłaby zaburzać jej barwę. Dzięki temu najbardziej przypomina naturalny ząb. Jednak brak wzmocnienia powoduje, że jest nieco mniej wytrzymała, w porównaniu do koron z metalową podstawą. Na jej podbudowie najczęściej wykonuje się zęby przednie.
Zalety koron pełnoceramicznych:
- estetyka,
- materiał odporny na środowisko panujące w jamie ustnej,
- przepuszczalność mocno zbliżona do naturalnej,
- mniejsze osadzanie płytki nazębnej.
Wady pełnoceramicznych koron:
- niska wytrzymałość,
- kruchość,
- wysokie koszty wykonania,
- trudny proces wykonania.
Korona porcelanowa na cyrkonie - charakterystyka
Wykonywana jest na podbudowie z cyrkonu, a następnie pokrywana bardzo cienką warstwą porcelany. Ma ona wszystkie cechy korony pełnoceramicznej, jednak dzięki podbudowie jest ona bardziej wytrzymała mechanicznie.
Korony porcelanowe na cyrkonie są niezwykle twarde i trwałe, a przy tym bardzo estetyczne — istnieje możliwość dopasowania ich koloru do naturalnych zębów. Wartym zaznaczenia jest fakt, że cyrkon jest dobrze przyjmowany przez organizm ludzki i nie powinien powodować żadnych reakcji alergicznych. Korony te można stosować zarówno na zębach przednich, jak i bocznych.
Zalety koron na cyrkonie:
- estetyczny wygląd,
- trwałość,
- daje efekt naturalnego zęba.
Wady koron na cyrkonie:
- poprzez dużą twardość może dochodzić do ścierania zębów przeciwstawnych;
- wysokie koszty wykonania.
Korona pełnoceramiczna czy porcelanowej na cyrkonie - co wybrać?
Decyzja między koroną pełnoceramiczną a koroną porcelanową na bazie cyrkonu zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, jego potrzeb, lokalizacji zęba oraz oczekiwań co do estetyki i wytrzymałości.
Warto wiedzieć, że korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu oraz korony pełnoceramiczne utrzymują wysoki poziom estetyki, nawet z biegiem procesów starzenia się w jamie ustnej. Ich decydującą różnicą jest trwałość, która — zaraz za ceną — przeważnie stanowi kluczowy argument przy wyborze odpowiedniej korony.
Jednakże w każdym przypadku nie możemy pominąć konsultacji z dentystą. Tylko w rozmowie ze specjalistą będziemy mogli dopasować najlepsze rozwiązanie do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Lekarz stomatologii, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, fachowo doradzi optymalną dla nas metodę. W ten sposób wybierzemy odpowiednią koronę, która nie tylko przywróci funkcję zęba, ale także zapewni estetyczny i trwały efekt.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz