Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-08-27 09:37
Ostatnia aktualizacja 2021-08-30 08:59

Redakcja

Czym się kierować, nabywając mieszkanie w Olsztynie?

Czym się kierować, nabywając mieszkanie w Olsztynie?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Zakup nieruchomości, jak wiadomo, do tanich nie należy. Zwłaszcza jeśli jest się młodym i ma się trudności z odłożeniem na wkład własny. Czy wiesz, czym kierować się, nabywając mieszkanie z myślą o własnych potrzebach?

reklama

Po pierwsze: lokalizacja

Czynnik powtarzany w temacie nieruchomości niczym mantra. O ile możesz zburzyć i przestawić ściany nośne, pomalować mieszkanie na inny kolor, wymienić drzwi wejściowe, o tyle z lokalizacją nieruchomości nic nie zrobisz. Dlatego tak ważne jest gruntowne przemyślenie, w jakiej dzielnicy warto kupić swoje wymarzone „M”. Kupując w dobrej, prestiżowej i mającej szanse rozwoju lokalizacji masz realną szansę na to, że wartość Twojej nieruchomości wzrośnie. Mieszkania Olsztyn znajdują się w różnych częściach miasta. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Poniżej znajdziesz wykres dynamiki wzrostu cen w mieście na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.

Rys. 1. Dynamika wzrostu cen na olsztyńskim rynku nieruchomości

Po drugie: kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie

Jeśli chodzi o kondygnację, to ona również ma duże znaczenie przy nabyciu nieruchomości. Im wyżej, tym na lepsze widoki możesz liczyć – zwłaszcza jeśli kupujesz mieszkanie w apartamentowcu czy wieżowcu. Zazwyczaj mieszkania usytuowane na samej górze uznawane są za najbardziej atrakcyjne, a przez to są najdroższe. Zapewniają jednak najwięcej ciszy i spokoju. Parter i pierwsze piętro również mogą mieć swoich zwolenników, zwłaszcza w gronie osób z małymi dziećmi, z psami czy seniorów. Kondygnacji mieszkania również nie zmienisz, więc dobrze się nad nią zastanów.

Po trzecie: bezpośrednie otoczenie budynku

Jest ważne i ma pośredni wpływ na komfort życia. Jeśli wyjątkowo cenisz sobie spokój, zakup nieruchomości blisko trasy szybkiego ruchu lub szpitala, z którego na sygnale ciągle wyjeżdżają karetki pogotowia, może okazać się kiepskim pomysłem, którego pożałujesz. O ile w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego sprawa jest prosta, o tyle przy rynku pierwotnym często wokół nieruchomości są tyle puste pola. Dlatego też w drugim przypadku zdecydowanie warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziesz odpowiedź, jaki typ inwestycji może powstać obok Twojego mieszkania.

Po czwarte: rodzaj budownictwa

Kamienica, nowe budownictwo, a może blok z tzw. wielkiej płyty? To, na jaki rodzaj budownictwa się zdecydujesz, może mieć wpływ nie tylko na komfort życia, ale również na wysokość comiesięcznych opłat administracyjnych. W starszych kamienicach problemem mogą być stare ściany, tynki i stropy, wymagające kosztownych remontów. W blokach z wielkiej płyty natomiast obecność gazu oraz wysokie opłaty administracyjne. Nowe budownictwo również ma swoje bolączki, między innymi bliskość kolejnych budynków i mniej intymności. Rynek pierwotny wiąże się też z niewątpliwymi plusami. Świeżość, nowoczesne budownictwo i wyższy poziom estetyki budynku bez wątpienia przemawia na korzyść tego właśnie rozwiązania.

Po piąte: metraż i ulokowanie względem stron świata

Choć każdy chciałby mieć jak największe mieszkanie, w parze z każdym dodatkowym metrem kwadratowym idzie wyższa cena całej transakcji. Dobra wiadomość dla tych, którzy muszą nabyć większą nieruchomość z uwagi na małe dzieci: każdy metr jest tańszy niż w kawalerce. Jeśli chodzi o strony świata, to mają one wpływ na poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Najkorzystniejszy pod tym kątem jest lokal z ekspozycją południową. Zachód będzie dobry dla tych osób, które chcą po powrocie z pracy złapać jeszcze trochę promieni słońca. Północ jest zazwyczaj dość ciemna i chłodna, dlatego wielu kupujących jej unika.

Po szóste: rzetelność i opinia dewelopera

Na rynku funkcjonują bardziej i mniej rzetelni deweloperzy. Dlatego też warto przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się dana firma. Nie bez znaczenia jest też generalny wykonawca, z którym dany deweloper współpracuje. W razie wątpliwości warto przejść się do ukończonych już inwestycji danego dewelopera, aby przyjrzeć się materiałom i standardowi wykończenia, jakie stosuje. Dobrze mieć oczy szeroko otwarte.

Po siódme: perspektywy rozwoju danego miasta

Jeśli w mieście, w którym planujesz zakup inwestycji, są problemy ze znalezieniem dobrej pracy, a biznes niechętnie rozwija nowe punkty sprzedaży, warto rozważyć, czy aby na pewno decyzja o nabyciu mieszkania właśnie tutaj jest słuszna. Nieruchomość, zwłaszcza ta wzięta na kredyt, stanowi spore obciążenie dla comiesięcznego budżetu i wiąże się z comiesięcznymi opłatami. Dlatego mocno wiąże z danym miastem.

Podsumowując, istnieje cały szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku chęci nabycia nowej nieruchomości. Lokalizacja, metraż, kondygnacja, usytuowanie względem stron świata, rekomendacje dotyczące danego dewelopera oraz perspektywy rozwoju danej aglomeracji – to najważniejsze z nich, choć z całą pewnością nie jedyne. Decyzję należy gruntownie przemyśleć, aby później uzyskać maksimum korzyści z poczynionego zakupu.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • AntyWSIUN 2021-08-28 22:28:23 80.202.*.*
    1 najwazniejsza rzecz do sprawdzenia: jesli na parkingu lub ulicy auta z NOL,NOS,NSZ to podarowac sobie zakup mieszkania wsrod wsiuno-nolopatologii no chyba ze komus nie przeskadzaja psy w budach na balkonach i gumaki-walonki wystawiane na klatkach schodowych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0

www.autoczescionline24.pl