W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej zainicjował akcję wspólnego czytania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Idea ta była kontynuowana w kolejnych latach. W całej Polsce odbywało się czytanie dzieł Aleksandra Fredry i Henryka Sienkiewicza. Rok temu lekturą, którą czytano w ponad 1600 miejscowościach była "Lalka" Bolesława Prusa.
W tym roku była to powieść "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Utwór wybrano podczas internetowego głosowania, w którym dzieło konkurowało m.in. z "Chłopami" Władysława Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego czy "Popiołami" Stefana Żeromskiego.
Akcja ruszyła już w... piątek, gdzie pracownicy pociągu InterCity "Sienkiewicz" relacji Kielce-Olsztyn na odcinku Warszawa Wschodnia-Olsztyn odczytali wybrane frangmenty książki przez system nagłośnieniowy. Do akcji włączyli się również pasażerowie pociągu nazwanego na cześć wybitnego polskiego pisarza.
W sobotę na placu przy Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej fragmenty powieści czytali m.in. aktorzy olsztyńskiego teatru lalek - Hanna Banasiak i Jarosław Cupriak, natomiasto tym co łączy Sienkiewicza i Nowowiejskiego opowiedział Krzysztof Szatrawski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
O wyjątkową oprawę muzyczną wydarzenia zadbała z kolei Ania Broda, która wystąpiła z projektem "Poezja antyczna". Do czytania dzieła przyłączyli się również uczniowie z Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie każdy z przybyłych mógł przeczytać przez udostępniony mikrofon fragment dzieła.
Równolegle do "Narodowego Czytania" rozgrywała się wyjątkowa gra miejska, w której wszyscy chętni mogli podążąć śladem bohaterów powieści oraz odkryć pomijane na co dzień zakątki olsztyńskiej starówki.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz