Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2018-05-24 11:37

Redakcja

Dąbrowszczaków czy Erwina Kruka? Wojewoda złożył skargę kasacyjną

Wracamy do sprawy zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie. W związku z ustawą dekomunizacyjną, zarządzeniem zastępczym, wojewoda nadał jej nową nazwę – Erwina Kruka. Na tę decyzję skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożyli olsztyńscy radni. WSA przyznał im rację, jednak wojewoda nie odpuszcza.

reklama

W myśl ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej propagowania komunizmu poprzez nazwy ulic i obiektów w polskich miastach, samorządy do 2 września ubiegłego roku musiały podjąć stosowne uchwały zmieniające zakwestionowane przez IPN nazwy.

Olsztyńscy radni podjęli uchwałę, która zmieniła pięć nazw ulic. Nastąpiły zmiany nazw ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską.

Olsztyńscy radni nie dostosowali się więc w pełni do zaleceń IPN-u. Tym samym – zgodnie z prawem sprawa trafiła do wojewody. Ten zarządzeniem zastępczym zmienił nazwy kolejnych 6 ulicy w Olsztynie. Wśród ulic ze zmienionym patronem znalazła się ulica Dąbrowszczaków, której nadano imię Erwina Kruka. Zmianie uległa również nazwa ulicy Mariana Gotowca, która stała się ulicą ks. Tadeusza Borkowskiego. Malewskiego zmieniła się w ulicę Zbigniewa Herberta, a Pstrowskiego na Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady AK. Nową nazwę zyskała też obecna ulica Diernowa, którą przemianowano na Świętego Franciszka z Asyżu. Ulica Stefana Poznańskiego nosi zaś imię prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Olsztyńscy radni nie pozostawili tej decyzji bez echa. Zaskarżyli decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Radni zaskarżyli nazwy: Erwina Kruka, Antoniego Trzebiatowskiego i Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W sprawie dwóch pierwszych nazw ulic radni argumentowali, że zmiana jest niezgodna z prawem miejscowym, gdyż od śmierci nowych patronów minęło mniej niż 5 lat. Zaś nazwa ulicy Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej jest zbyt długa, kłopotliwa dla mieszkańców i niepraktyczna.

Ostatecznie w sprawie zmiany nazwy ulicy Pstrowskiego zdanie zmienił sam wojewoda i skrócił nazwę. Ulica Pstrowskiego nosi imię 5. Wileńska Brygada AK.

Sprawą pozostałych nazw ulic zajął się WSA. Sąd uchylił decyzję wojewody w sprawie zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków, argumentując iż wojewoda nie uzasadnił odpowiednio w swoim zarządzeniu, że nazwa ta rzeczywiście symbolizuje ustrój totalitarny. Sąd oddalił jednak skargę radnych na pozostałe zmiany nazw ulic.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy ulica Dąbrowszczaków wróci na mapę miasta. Wojewoda wykorzystał bowiem przysługujące mu prawo i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ww2w2 2018-05-24 18:33:54 89.228.*.*
    Człowiek który odbudowywał Polske po wojnie ma nie miec swojej ulicy a latający z karabinem zwolennicy Polski sanacyjnej maja mieć ulicę w Olsztynie ?! To jakaś paranoja !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • henryka 2018-05-24 15:27:19 195.136.*.*
    A co z Dworcowem?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1

www.autoczescionline24.pl