Rada Miasta Olsztyn wprowadziła bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych, które będą obowiązywały od 1 września.
- Ulga dotyczy dzieci (od ukończenia 4 roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie – przypomina radny Łukasz Łukaszewski.
Ulga zapisywana jest na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej, a w przypadku dzieci nieuczących się wymagany jest dokument potwierdzający wiek.
Ubiegając się o zniżkę trzeba okazać:
- kopię pierwszej strony zeznania podatkowego z potwierdzeniem Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub
- Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną).
Zaświadczenia muszą być złożone za poprzedni rok kalendarzowy. Jeśli dziecko posiada już OKM, to rodzic lub opiekun musi pójść z kartą i wymaganymi dokumentami do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, aby zmienić status karty na bezpłatną. Z dokumentami do ZDZiT można zgłaszać się już od poniedziałku, 5 sierpnia. Z kolei jeżeli dziecko nie ma jeszcze OKM, to należy złożyć wniosek – internetowo lub w Punkcie Obsługi Klienta. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie oraz okazać wyżej wymienione dokumenty.
- Darmowe przejazdy to zmniejszenie liczby pojazdów na drogach, ograniczenie emisji spalin, poprawa jakości powietrza, zmniejszenie korków, zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, a w konsekwencji poprawa komfortu życia i poziomu zadowolenia mieszkańców. To także kształtowanie u dzieci nawyku korzystania z komunikacji miejskiej, co powinno zaprocentować w przyszłości – wymienia radny Łukaszewski.
Olsztyńscy radni zapowiedzieli, że będą się starali, aby w przyszłości programem tym zostali objęci również starsi uczniowie. Szacuje się, że koszt takiego rozwiązania wyniósłby 4 mln zł.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz