- Dane z powiatu pokazują, że nie jest zbyt dobrze, choć nie jest też tragicznie - powiedziała Beata Ostrzycka, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Krajowy Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Jak podkreślała Beata Ostrzycka, wczesna profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania, zarówno zachorowaniom, jak i rozwojowi tej potencjalnie śmiertelnej choroby. Niestety, liczba chętnych kobiet na oferowane w ramach programu badania cytologiczne, choć sukcesywnie wzrasta, nadal jest relatywnie niska - zwłaszcza na obszarach wiejskich.
Warto przypomnieć, że na bezpłatne badania cytologiczne można się zgłaszać codziennie w swoich gminach lub w olsztyńskiej Poliklinice. Ponadto z okazji Dnia Walki z Rakiem, który przypada 6 lutego, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie, wykonywać będzie bezpłatne badania profilaktyczne. Będzie można również wysłuchać prelekcji na temat profilaktyki chorób nowotworowych oraz uzyskać informacje dotyczące zasad korzystania z opieki zdrowotnej.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz