Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-08-23 13:00

Iwona Starczewska

Dekomunizacja olsztyńskich ulic. Dąbrowszczaków ocaleje

Na najbliższej sesji, olsztyńscy radni podejmą pięć uchwał zmieniających nazwy olsztyńskich ulic. To pokłosie ustawy dekomunizacyjnej nakazującej samorządom usunięcie nazw ulic i obiektów propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.  

reklama

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zakazującą propagowania komunizmu poprzez nazwy ulic i obiektów w polskich miastach, samorządy do 2 września muszą podjąć stosowne uchwały zmieniające zakwestionowane przez IPN nazwy.

W Olsztynie początkowo mówiło się o likwidacji między innymi ulicy Dąbrowszczaków, Wyzwolenia, Pstrowskiego, Hanki Sawickiej, czy Berlinga. Na liście sowieckich pomników do usunięcia znalazły się też olsztyńskie ''szubienice'' na Placu Dunikowskiego. O ich przeniesienie w inne miejsce wielokrotnie apelowały środowiska patriotyczne w Olsztynie.

Ostatecznie jednak dekomunizacja w Olsztynie ograniczy się do zmiany pięciu nazw ulic – tak proponują prezydent Olsztyna i Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Miasta Olsztyna. Stosowne uchwały olsztyńscy radni podejmą na ostatniej w tym miesiącu sesji.

Z mapy Olsztyna zniknie ulica Hanki Sawickiej na osiedlu Podleśna. Po wejściu w życiu uchwały ulica zostanie przemianowana na Wrocławską – w nawiązaniu do zasady, którą przyjęto przy budowie tej części Olsztyna - nadawania ulicom nazw podmiejskich np.; Gdańska, Bydgoska, Chełmińska, Toruńska, czy Katowicka.

Nową nazwę otrzyma również ulica Juliusza Malewskiego na Osiedlu Jaroty. Po zmianie ulica nosić będzie imię Józefa Malewskiego, Warmiaka, działacza polonijnego, współzałożyciela szkoły polskiej we wsi Jaroty.

Dekomunizacji ulegnie również ulica Berlinga na Osiedlu Generałów. Ta – zmieni nazwę na Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Nowego znaczenia, z tą sama nazwą, nabierze ulica 22 Stycznia. Urzędnicy postanowili pozostawić dotychczasową nazwę jednak zmienić jej znaczenie. Dla uniknięcia kojarzenia daty 22 stycznia z wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 roku do Olsztyna - ulica 22 Stycznia w Śródmieściu będzie upamiętniać wydarzenia z 22 stycznia 1863 roku - wybuch Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim.

Swoją dotychczasową nazwę zmieni również jedna z ulic Osiedla Mazurskiego. Ulica Władysława Hibnera zostanie przemianowana na ulicę Łomżyńską. Po zakończeniu II wojny światowej Olsztyn był terenem migracji mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Jest to znacząca grupa mieszkańców miasta.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • xnx 2017-08-30 06:51:02 188.146.*.*
    A co z ulicą Kopernika ? :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Rodowity Olsztyniak 2017-08-26 20:31:40 81.190.*.*
    Co ty wiesz o Dąbrowszczakach ;)?!? Większość to byli anarchiści którzy walczyli na 2 fronty z faszyzmem Franco oraz komunistami ;) Ja wiem że narodowcy to najchętniej by wrócili do wcześniejszej nazwy ulicy czyli Adolfa Hitlera ale nie ma tak łatwo ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Hacintho 2017-08-24 13:58:40 83.9.*.*
    No to radni nie usuwając nazwy ulicy Dąbrowszczaków, podpadają pod Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu Dz.U.2016.0.1137 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ja akurat pamiętam, kim byli Dąbrowszczacy, a decyzja o pozostawieniu im ulicy jak najbardziej kwalifikuje się pod ten paragraf. Nie wiem, czy samemu zawiadomić prokuraturę, czy przekazać to jakiejś organizacji...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2

www.autoczescionline24.pl