Jak się odżywiać przy refluksie?
Istnieją pewne pokarmy, które mogą nasilić objawy refluksowego zapalenia przełyku. Chodzi tutaj m.in. o mięso, które zawiera dużo cholesterolu i niezdrowych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego powinieneś unikać olejów i tłustych produktów. Mogą bowiem rozluźniać zwieracz żołądka.
Masz zgagę i od razu sięgasz po leki? Na chwilę pomogą, ale problem jest bardziej złożony. Zobacz, co Ci szkodzi i jaka dieta przy refluksie poprawi Twoje trawienie. U osób dorosłych zdrowe odżywianie nie ma na celu wyleczenia przyczyn dolegliwości, a wykazuje raczej działanie objawowe. Dietetyk Michał Wrzosek przypomina, że przy odpowiedniej diecie refluksowej i stylu życia możesz w ogóle nie odczuwać objawów. Istnieją jednak pewne potrawy, których musisz unikać, by nie nasilać dolegliwości. Sprawdź, jak się odżywiać przy refluksie.
Po pierwsze: ogranicz ilość soli. Dodatkowo jedz z umiarem pokarmy bogate w wapń, takie jak mleko i ser, które są źródłem tłuszczów nasyconych. Pamiętaj, że odpowiednia dieta przy refluksie przełykowym zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.
Z czego warto zrezygnować przy chorobie refluksowej?
Jeśli cierpisz na zgagę, zrezygnuj z pizzy, smażonych potraw, fast foodu, chipsów i innych przetworzonych przekąsek. Unikaj również chilli, pieprzu (białego, czarnego i cayenne), boczku i kiełbasy. Chorobę refluksową mogą także nasilać sosy na bazie pomidorów, owoce cytrusowe, grejpfruty, czekolada, mięta pieprzowa i napoje gazowane.
Jeżeli nie możesz lub nie chcesz całkowicie wyeliminować tych produktów z jadłospisu, zachowaj przynajmniej umiar. Nie jedz problematycznych pokarmów późnym wieczorem, by nie zalegały w żołądku i nie drażniły przełyku. Zmniejsz też porcje jedzenia i nie podjadaj przed snem.
Jak ułożyć dietę przy refluksie?
Żywność o niskim pH jest kwaśna i częściej powoduje refluks. Z drugiej strony produkty o wyższym pH są zasadowe i mogą zrównoważyć kwas żołądkowy. Żywność alkaliczna obejmuje banany, melony, kalafior, koper włoski i orzechy.
Zastanawiasz się, jak ułożyć dietę dla osób z refluksem? Pamiętaj, by ująć w niej pokarmy bogate w błonnik. Sprawią, że będziesz czuł się najedzony. Zmniejszają tym samym ryzyko przejedzenia, które może prowadzić do zgagi.
Wybierz więc produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane, kuskus i brązowy ryż. Możesz też wzbogacić menu o warzywa korzeniowe (słodkie ziemniaki, marchew i buraki) oraz zielone warzywa (szparagi, brokuły i fasolka szparagowa).
Jeśli męczy Cię zgaga, możesz zjeść pierś z kurczaka, pod warunkiem, że usuniesz z niego tłustą skórę. Zamień smażone mięso na pieczone, gotowane lub grillowane.
Jakie owoce można jeść przy refluksie? Sięgnij po banany, arbuzy, melony i kantalupę. Wzbogać też jadłospis o banany, brzoskwinie, gruszki, nektarynki i mango.
Jakie produkty można jeszcze ująć w jadłospisie?
Pokarmy o dużej zawartości wody mogą rozcieńczyć i osłabić kwas żołądkowy. Dlatego wzbogać jadłospis o selera, ogórka, sałatę, arbuza, słodką paprykę i zupy na bazie bulionu. Możesz również spokojnie pić herbaty ziołowe, z wyjątkiem miętowej.
Imbir jest jednym z najlepszych środków wspomagających trawienie. Słynie ze swoich właściwości leczniczych. Ma charakter zasadowy i działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego. Jeśli poczujesz zbliżającą się zgagę, wypij herbatę imbirową. Możesz też wypróbować ocet jabłkowy. Wlej niewielką ilość do ciepłej wody i pij podczas posiłków.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz