Współczesny Dom Mendelsohna to dawny dom przedpogrzebowy gminy żydowskiej, zbudowany w 1913 roku według projektu urodzonego w Olsztynie światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna. Ten wyjątkowy obiekt jest jednocześnie pierwszym dziełem architekta oraz ostatnią zachowaną pamiątką po gminie i ludności żydowskiej w Olsztynie.
- To wyjątkowy zabytek, w skład którego wchodzi dom przedpogrzebowy Bet Tahara, tak zwany Dom Ogrodnika i stary cmentarz – mówi marszałek Jacek Protas. – Żeby go ratować, z regionalnego programu został dofinansowany projekt o wartości ponad 2 mln zł. Dzięki temu możliwe było stworzenie dokumentacji, a także wykonanie adaptacji obu budynków, uczytelnienie zabytkowego cmentarza żydowskiego oraz zakup wyposażenia, które będzie współcześnie służyło potrzebom Centrum Dialogu Międzykulturowego.
Oddanie do użytku nowej siedziby Centrum zbiega się w czasie z ósmą rocznicą podpisania umowy między olsztyńską Borussią a Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na dzierżawę zabytku.
- Te lata zaowocowały wieloma inicjatywami kulturalno-edukacyjnymi, w których uczestniczyła młodzież i osoby dorosłe nie tylko z Warmii i Mazur, ale także z organizacji zaprzyjaźnionych z Borussią z Europy Wschodniej i Zachodniej, ze Stanów Zjednoczonych i Izraela – dodaje Anna Wasilewska z zarządu województwa. – Wierzę, że Dom Mendelsohna będzie służył rozwojowi i promocji wielokulturowego wizerunku naszego regionu i stanie się jego wizytówką.
Inauguracyjne spotkanie ma symboliczny tytuł: „W domu”. W pierwszej części uroczystości zostanie przedstawiona historia olsztyńskiej Bet Tahary i wykład: „Nowy dom – nowy świat, czyli od Bet Tahary do Domu Mendelsohna. W drugiej części o godz. 14.00 odbędzie się zwiedzanie Centrum Dialogu Międzykulturowego, nastąpi także pokaz filmu biograficznego o architekcie „Mendelsohn’s incessant visions” w reżyserii Dukiego Drora.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz