Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-03-12 13:59
Ostatnia aktualizacja 2022-03-15 14:57

Redakcja

Doświetlanie roślin pokojowych – kiedy jest konieczne?

Doświetlanie roślin pokojowych – kiedy jest konieczne?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Światło to niezbędny element fotosyntezy. Rośliny pozbawione światła zaczynają tracić liście, jędrność, aż w końcu zamierają. W Polskim klimacie dostęp do światła dziennego jest szczególnie utrudniony w miesiącach jesienno- zimowych. Krótkie, pochmurne dni, szybko zapadający zmierzch sprawia, że zaledwie kilka godzin w ciągu doby rośliny mają dostęp do naturalnego światła. Większość kwiatów doniczkowych radzi sobie z tym faktem i zachowuje dobą kondycję przez cały sezon.

reklama

Są jednak gatunki, pochodzące z innych rejonów świata, z innego klimatu, których uprawa w Polsce wymaga szczególnego traktowania. Doświetlanie to jeden z tych zabiegów, które w przypadku wielu egzotycznych roślin doniczkowych jest niezbędny.

Doświetlanie roślin doniczkowych, kiedy i dlatego jest potrzebne?

Doświetlanie roślin doniczkowych potrzebne jest wtedy, kiedy uprawiamy w domu gatunki wymagające odpowiedniej ilości godzin światła. Najczęściej są to rośliny egzotyczne. Aby dobrze rosnąć, kwitnąć i rozwijać się potrzebują one doświetlania. W przeciwnym razie zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się ich kondycji. Żółknięcie lub brązowienie liści, opadanie kwiatów, brak jędrności i ładnego kolorytu liści to tylko niektóre sygnały, mogące świadczyć o tym, że roślina cierpi z powodu niedoboru światła w ciągu dnia. Chcąc ją uratować, musimy działać szybko.

Czym doświetlać rośliny doniczkowe?

Doświetlanie roślin doniczkowych, które wymagają większej ilości światła, warto odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim musimy zapatrzyć się w źródło lub źródła światła, które zastosujemy. Warto pogrupować kwiaty doniczkowe i te bardziej wymagające ustawić w jednym miejscu, gdzie będziemy prowadzić doświetlanie. W zależności od ilości roślin oraz ich wielkości może być potrzebna jednak lub kilka lamp doświetlających. Warto skorzystać też ze specjalnego programatora, na którym ustawimy, przez ile godzin w ciągu dnia lampy będą świeciły. Do doświetlania domowych kwiatów możemy wykorzystać kilka rodzajów lamp. Ostatnio bardzo popularne są lampy fluorescencyjne, do których można założyć energooszczędne żarówki. Dobrym wyborem są też lampy Led, które są ekonomiczne i skuteczne. Odpowiednią barwę światła mają również halogeny, jednak mają one dość duży pobór mocy, dlatego regularne doświetlanie może okazać się w tym przypadku kosztowne.

Jak doświetlać rośliny doniczkowe?

Wybór odpowiedniej lampy lub lamp do doświetlania to jedna kwestia, druga to odpowiedni sposób doświetlania. On również ma wpływ na skuteczność całego procesu. Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniano, rośliny doniczkowe powinny mieć dostęp do światła przez określoną ilość czasu. Optymalnie jest to 8-10 godzin dziennie. Tutaj właśnie przydatny będzie programator czasowy. Zgodnie z zasadą co za dużo to nie zdrowo, nie należy przekraczać wskazanych 10 godzin. Może to bowiem zaburzyć procesy fizjologiczne roślin. Kolejna kwestia to odległość źródła światła od rośliny. W przypadku małych, pojedynczych kwiatów, lampa powinna znajdować się około 20 cm od rośliny. Doświetlając więcej lub większe okazy, trzeba skorzystać z co najmniej 2 lamp, które będą oddalone od roślin o 80-200 cm. Światło powinno padać na rośliny ukośnie od góry. Więcej informacji o doświetlaniu roślin tutaj.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl