Dziś rozpoczął się drugi dzień strajków w oświacie. W Olsztynie do protestów przystąpiło około 70 proc. placówek. Aż 43 szkoły złożyły wniosek o zawieszenie zajęć także we wtorek.
- W Olsztynie na 70 placówek 53 z nich przystąpiły do strajku. We wszystkich tych placówkach ponad 80 proc. nauczycieli przystąpiło do niego. A do nich dołączyli też pracownicy niebędący nauczycielami, czyli członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, członkowie „Solidarności” i niezrzeszeni. Strajk jest ogłoszony jako strajk bezterminowy, także dzisiaj zaczynamy i czekamy na to, co rząd zaproponuje – mówił nam wczoraj Tomasz Branicki, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Przedstawiciele lokalnego oddziału „Solidarności” potwierdzają informację, że przystąpili do protestu.
- Jako Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania „Solidarność” w Olsztynie podpisaliśmy uchwały o proklamacji strajku od 8 kwietnia. Do nauczycieli dołączyli członkowie lokalnego oddziału „Solidarności”, ale do strajku przystąpiły te osoby, które chciały. Szkoły strajkują, bo mają do tego prawo. Około 20 organizacji międzyzakładowych, które podjęły podobne uchwały, również strajkują, i to w całym regionie, także w mniejszych miastach. Zawsze powtarzam, że o przystąpieniu do strajków każdego ranka decyduje każdy pracownik, wpisując się na listę dla strajkujących – wyjaśnia nam Bożena Kowalska z Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Uczniowie i ich rodzice zastanawiają się, czy egzaminy gimnazjalne, które miałyby się rozpocząć już jutro oraz egzaminy ósmoklasistów, które mają zostać przeprowadzone w dniach 15-17 kwietnia, odbędą się zgodnie z harmonogramem.
Dyrektorka Gimnazjum nr 7 w Olsztynie dołoży starań, by egzaminy się odbyły.
Informuję jednocześnie, że jako dyrektor szkoły dołożę wszelkich starań, by egzaminy gimnazjalne (w dniach 10 – 12 kwietnia) oraz egzaminy ósmoklasistów (w dniach 15 – 17 kwietnia) odbyły się według przewidzianego harmonogramu i bez zakłóceń
- czytamy na stronie szkoły.
Natomiast dyrektor Gimnazjum nr 9 informuje, że zajęcia zostają odwołane, jednak nie dotyczy to przedszkola. Opiekę zapewnia placówka. A co z egzaminami?
Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z harmonogramem
- ogłasza dyrektor placówki..
Z kolei Szkoła Podstawowa nr 2 w sprawie egzaminów organizuje specjalne zebranie dla uczniów trzecich klas gimnazjum.
Spotkanie jest obowiązkowe
- czytamy w komunikacie.
Warmińsko-mazurski kurator oświaty wydał w tej sprawie specjalny komunikat, w którym nie ukrywa, że strajki mogą utrudnić organizację egzaminów.
- Zwracam się zatem z prośbą do tych naszych kolegów i koleżanek, którzy zdecydowali się na strajk, aby zawiesili go na czas egzaminów. Pozwólmy dzieciom zmierzyć się z tym jakże ważnym dla nich egzaminem. Niech nauczyciel towarzyszący dzieciom w ich dotychczasowej edukacji będzie też obecny z nimi w dniu egzaminu – apeluje Krzysztof Marek Nowacki, kurator oświaty.
Na prośbę nauczycieli Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, podpisała rozporządzenie dające możliwość poszerzenia zespołów egzaminacyjnych. Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w oddziale Kuratorium Oświaty, zadzwonić pod numer tel. 511 275 104 lub wysłać maila na adres: [email protected].
Komentarze (22)
Dodaj swój komentarz