''Podwórka z natury'' w praktyce oznacza środki z budżetu miasta na zagospodarowanie zaniedbanych podwórek z terenów objętych obszarem rewitalizacji. Obszar ten zlokalizowany jest w centralnej części Olsztyna i obejmuje w całości osiedla Zatorze, Śródmieście, Grunwaldzkie oraz częściowo osiedla Wojska Polskiego, Kętrzyńskiego, Kościuszki, Podgrodzie, Kormoran, Pojezierze i Nad Jeziorem Długim.
Celem konkursu jest również pobudzenie mieszkańców do wspólnego działania i walki o swoją okolicę.
W pierwszej edycji projektu do udziału zaproszone zostały trzy grupy sąsiedzkie, wyłonione podczas otwartego naboru. Wybrane podwórka zlokalizowane są przy pl. Konsulatu Polskiego, drugie – przy ul. Warmińskiej oraz trzecie – na zapleczu ul. Limanowskiego. Te podwórka otrzymały w sumie nieco ponad 30 tysięcy złotych na zrealizowanie projektów, które przygotowano z pomocą studentów Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki UWM.
Nowa edycja projektu jest już na zaawansowanym etapie. komisja, która obradowała w miniony czwartek wytypowała bowiem trzy zwycięskie podwórka, które w 2018 roku przejdą metamorfozę. Przy wyborze, pod uwagę brane były możliwości realizacyjne w ramach zgłoszonych przestrzeni, ich potencjał jako miejsc integracji i rekreacji oraz uzasadnienie mieszkańców, mówiące o tym, dlaczego społeczności lokalnej potrzebne jest nowe podwórko.
W 2018 roku "Podwórka z Natury" urządzane będą na osiedlu Zatorze, a są zlokalizowane: przy ul. Żeromskiego 34, przy ul. Limanowskiego 4-12 oraz u zbiegu ulic Puszkina, Żeromskiego i Jagiellońskiej.
Do podziału pomiędzy te podwórka będzie w sumie około 60 tysięcy złotych. Każde z zakwalifikowanych podwórek otrzyma gwarantowane wsparcie w wysokości 17 tys. złotych. Ponadto, wszystkie trzy powalczą o dodatkowe 9 tys. złotych, które otrzyma tylko jedno z podwórek, najlepiej wpisujące się w określone w zasadach kryteria.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz