Aby połączenie było możliwe, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– W tym celu wystosowaliśmy wniosek do ministerstwa. Spodziewamy się otrzymać decyzję do połowy sierpnia – wyjaśniła w rozmowie z nami dr Agnieszka Górska, która zostanie rektorem nowej uczelni.
Dotychczasowy rektor OSW Adam Marzewski zostanie prorektorem. Jak się dowiedzieliśmy, nowa uczelnia będzie kształcić studentów na trzech wydziałach. Jednym z nich będzie Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie do wyboru będą fizjoterapia (studia I i II stopnia), wychowanie fizyczne (I i II stopnia) oraz kosmetologia (I stopnia). Ten wydział będzie się mieścił na ul. Bydgoskiej w dotychczasowej siedzibie OSW.
Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych będzie się mieścił na ul. Jagiellońskiej (w siedzibie WSIiE TWP). Tutaj do wyboru będą pedagogika oraz ekonomia (I i II stopnia) oraz administracja (I stopnia).
Trzeci wydział będzie zamiejscowy – w Kętrzynie, gdzie dostępne będą studia I stopnia na kierunkach pedagogika, ekonomia i administracja.
– Staramy się także o nowe kierunki. Będą to zarządzanie oraz informatyka. W dodatku chcemy, aby pedagogika i ekonomia w Kętrzynie były w ofercie studiów magisterskich. W dodatku trwają rozmowy z Federacją Rosyjską dotyczące kształcenia międzynarodowego. Na początek miałyby to być studia magisterskie na kierunku ekonomia – dodała dr Agnieszka Górska.
Właśnie współpraca międzynarodowa z uczelniami, ale także wykładowcami i studentami będzie priorytetem dla nowej uczelni, która znajdzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, grupie zrzeszającej kilka prywatnych uczelni w całej Polsce (w jej skład wchodzą obie ww. uczelnie, a także dwie uczelnie z Warszawy, szkoła wyższa w Pułtusku i Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu).
– W naszej grupie kształci się ok. 9 tys. studentów. Ok. 3 tys. pochodzi z 86 krajów świata. Nasi pracownicy przyjechali z 27 krajów. Uczymy w języku polskim i angielskim. Jesteśmy największą szkołą kształcenia studentów z zagranicy – powiedział dr Zdzisław Rapacki, kanclerz Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Kanclerz poinformował również, że studia w nowej placówce będą kończyły się podwójnym dyplomem: polskim i kraju, z którego dany student przyjechał.
Jak do tej pory nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie mieścił się dziekanat. Nie jest również znana nazwa nowej uczelni.
– Głowimy się nad nazwą. Jesteśmy otwarci na propozycje. Chcę jasno podkreślić, że dla dotychczasowych studentów nic się nie zmieni. Nie odczują żadnych zmian, które pozostaną w sferze organizacyjnej – wyjaśnił dr Adam Marzewski, rektor OSW.
Do tej pory w obu szkołach wyższych kształciło się łącznie 1500 studentów (dane nie zawierają liczby absolwentów).
Obie uczelnie mają ponad 20-letnią historię. Wykształciły tysiące studentów. Są to największe prywatne placówki tego typu w regionie. Ich władze mają świadomość, że łącząc siły, zyskają nowe możliwości rozwoju.
Przypomnijmy, że OSW w zeszłym roku chciała dokonać fuzji z UWM. Władze uniwersytetu z początku wyraziły zainteresowanie pomysłem, ale zmieniła to decyzja ministerstwa. Chodzi o przepisy, które uniemożliwiają łączenia uczelni publicznych z prywatnymi. UWM nie dostałby dodatkowych funduszy na otworzenie nowych kierunków. Dlatego też ostatecznie decyzję odrzucił senat uniwersytetu (44 senatorów głosowało przeciwko fuzji, 6 było za).
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz