PENDZLE to nieformalna grupa łącząca wybitne indywidualności – malarzy Tomasza Ciecierskiego, Ryszarda Grzyba, Roberta Maciejuka, Pawła Susida, Tomasza Tatarczyka oraz Włodzimierza Jan Zakrzewskiego. Każdy z nich, pomimo różnic wieku, dorobku artystycznego i stażu pracy, należą do klasyków współczesności na stałe wpisanych do kanonów sztuki najnowszej. Grupa jest nieformalna, ponieważ nie towarzyszy jej nadrzędny program, manifesty, ani deklaracje kolektywnego działania, dążącego do forsowania określonej tendencji czy rodzaju ekspresji w sztuce. Każdy z założycieli i członków grupy, wypracował indywidualny, charakterystyczny dla siebie język wypowiedzi. Łączy ich chęć poszerzania granic malarstwa, uprawianie szczególnego rodzaju gry z warsztatem, konwencją, metodą pracy. Charakterystycznym wątkiem pojawiającym się u każdego przedstawiciela PENDZLI jest obrazowanie zapośredniczonej rzeczywistości przefiltrowanej przez własną osobowość, inne obrazy, w tym te przynależne szeroko rozumianej kulturze wizualnej i historii sztuki.
Jak tłumaczy kurator wystawy Michał Jachuła - Wśród niepozbawionych poczucia humoru prac odnaleźć można przykłady egzystencjalnych rozważań nad mechanizmami rządzącymi światem, sprawami życia doczesnego i wiecznego, oraz refleksję nad rolą sztuki.
To malarstwo kolorowe, niekiedy bardzo zabawne. Znajdziemy tu odwołania do historii sztuki jak i do popkultury jak np. na obrazie z Misiem Uszatkiem i Koralgolem – postaciami z kultowych dobranocek. Na wystawie zaprezentowane są również przykłady prac stworzonych wobec obrazu czy osoby innego artysty z grupy PENDZLE oraz prace zrealizowane wspólnie. Taką pracą jest np. namalowany przez Ryszarda Grzyba portret innego członka grupy Roberta Maciejuka.
Wystawa Justyny Scheuring otworzy natmiast nowe narracje pomiędzy wybranymi pracami artystki, powstałymi w latach 2009 - 2014, wykonanymi przy użyciu różnych mediów. Zestawione ze sobą zostaną tu m.in.: dokumentacja performatywnej interwencji w tłumie osób odwiedzających przestrzeń wystawienniczą przy londyńskim Southbank pt. „Ćwiczenie Spontaniczności" ("Spontaneity Exercise"), wyselekcjonowane rysunki z ostatnich lat, praca wideo „Psie, mówię do ciebie po ludzku" zawierająca poezję artystki.
Podczas wernisażu odbędzie się także performance. W wydarzeniu udział weźmie 12 wolontariuszy z Olsztyna.
Justyna Scheuring - urodzona w Toruniu, od 2007 r. mieszka i pracuje w Londynie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z instalacji (2001), a także Goldsmiths University of London, gdzie studiowała performance (2010). Jej twórczość obejmuje działania w obszarze fotografii, rysunku, zdarzeń performatywnych, sztuki instalacji, obiektu artystycznego, sztuki wideo i poezji. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, festiwalach i warsztatach w Polsce i za granicą m.in.: we Francji, na Litwie, Ukrainie, w Nowej Zelandii, Korei Południowej, USA, Indiach i Niemczech. W swoich realizacjach główny punkt nacisku kładzie na interaktywność.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz