Nowości w dużej części dotyczą dotacji na stypendia sportowe dla zawodników. Jednocześnie mają przestać obowiązywać obecne przepisy o przyznawaniu stypendiów. Konieczność takich działań dotyczy wielu polskich samorządów.
W przypadku olszyńskiej uchwały niezgodne z prawem mają być zapisy, iż stypendium sportowe może dostać zawodnik "reprezentujący olsztyński klub sportowy" oraz wskazanie, że z wnioskiem o przyznanie stypendium sportowego zawodnikowi i stypendium trenerowi "może wystąpić macierzysty klub sportowy". Poza tym wątpliwości prawne budzi zastrzeżenie, że decyzja prezydenta Olsztyna "jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie".
- Zmiana wskazanych przepisów nie przysłużyłaby się olsztyńskiemu sportowi - mówi dyrektor Biura Sportu Urzędu Miasta Olsztyna, Alicja Dzietowiecka. - Stypendia mogliby wówczas dostawać olsztynianie reprezentujący kluby z innych miast, nie można byłoby różnicować wysokości wsparcia w zależności od poziomu sportowego zawodnika. To oznaczałoby, że stypendium w tej samej wysokości dostałby zarówno lider zespołu i rezerwowy.
Poza tym utalentowani olsztyńscy zawodnicy częściej mogliby podejmować decyzje o zmianie barw klubowych i reprezentowaniu klubów sportowych z innych miast. Tam dostawaliby stypendia sportowe jako zawodnicy danego klubu, a w Olsztynie jako jego mieszkańcy.
- Pamiętajmy, że intencją Miasta jest wspieranie rozwoju sportu m.in. poprzez przyznawanie stypendiów sportowych uzdolnionym zawodnikom będącym mieszańcami Olsztyna równocześnie reprezentującym olsztyńskie kluby sportowe - dodaje Alicja Dzietowiecka.
Rozpoczęte właśnie konsultacje prowadzone są wielotorowo: poprzez dyskusję na Platformie Konsultacji Społecznych, spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych działających na terenie gminy oraz zaopiniowania projektu dokumentu przez Radę Sportu przy prezydencie Olsztyna.
Konsultacje potrwają do 3 października.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz