Drużyna w większości składa się z zawodników, którzy są związani z Warmią i Mazurami i którzy w przeszłości występowali nie tylko na najwyższych szczeblach rozgrywek, ale i narodowych barwach. Skąd nazwa zespołu? Ekipa „Dzieci Ziutka” składa się z większości z zawodników, na których karierę miał wpływ zmarły w 2004 roku trener Józef Łobocki - w środowisku piłkarskim nazywany właśnie „Ziutkiem”.
23 spotkania w reprezentacji Polski rozegrał Sylwester Czereszewski, który przez wiele lat związany był z olsztyńskim Stomilem czy warszawską Legią. Ze stołecznym klubem sięgał po mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz Puchar Ligi. W sezonie 1996/97 dzięki 14 bramkom w ekstraklasie zdobył tytuł króla strzelców krajowych rozgrywek. Po powrocie w rodzinne strony założył m.in. szkółkę piłkarską „Czereś Sport”, prowadzi także zespoły seniorów z niższych szczebli.
- Nie rozstałem się jeszcze na dobre z piłką nożną – przyznaje popularny zawodnik. – Gram w zespole z Gągławek, bo sprawia mi to ogromną przyjemność. Traktuję to przede wszystkim jako sposób spędzania wolnego czasu. Ponadto dosyć często rozgrywamy różnego rodzaju spotkania charytatywne czy turnieje oldbojów. Zatem do turnieju jesteśmy przygotowani. Czy jesteśmy faworytami? Nie rozpatrywałbym tego w takich kategoriach. Mamy w składzie dobrych zawodników, jednak piłka nożna jest grą zespołową i różnie to bywa z wynikami.
Przyjedzie również Tomasz Sokołowski, który choć pochodzi z Pomorza, to najważniejsze piłkarskie szlify zdobywał na Warmii i Mazurach. W 1994 roku awansował ze Stomilem na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Następnie przeniósł się do Legii (mistrzostwo Polski, Puchar Polski, Superpuchar, Puchar Ligi), grał też dla zespołów z Łęcznej, Chorzowa oraz Białegostoku. Łącznie wystąpił ponad 300 razy w ekstraklasie oraz 12 razy w reprezentacji Polski.
To jednak nie koniec reprezentantów w drużynie „Dzieci Ziutka”, bo przeciwko Nowej Zelandii zagrał Rafał Szwed, który od wielu lat mieszka w Olsztynie (w przeszłości zawodnik m.in. Motoru Lublin, Sokoła Tychy, Stomilu Olsztyn, Górnika Zabrze, Polonii Warszawa, Widzewa Łódź). Ekipę zasili także były reprezentant Białorusi – Andriej Siniczyn, związany w przeszłości nie tylko z białoruskimi klubami, ale także ze Stomilem, Amiką Wronki czy rosyjskim Anży Machaczkała. Obecnie szkoli młodzież w FK Mińsk.
Podczas ostródzkiego turnieju zagrają ponadto Tomasz Włodarczyk, Jarosław Płoski, Wojciech Tarnowski, Mirosław Romanowski, Leszek Jurczak, Sylwester Wyłupski – większość z nich po zakończeniu sportowej kariery zajmuje się teraz szkoleniem innych piłkarzy. Czynnym zawodnikiem jest m.in. nadal 40-letni Remigiusz Sobociński (ponad 200 występów w ekstraklasie w barwach Amiki Wronki, Śląska Wrocław, Jagiellonii Białystok), który jest najskuteczniejszym zawodnikiem w czwartej lidze w grupie warmińsko-mazurskiej. W składzie nie mogło zabraknąć również Mariana Mierzejewskiego, promotora międzynarodowych zawodów dla aktywnych seniorów. Kapitanem zespołu jest Waldemar Żakowski.
Gościnnie w zespole wystąpi również Jacek Protas. W poprzedniej edycji Warmia Mazury Senior Games marszałek województwa startował w lekkiej atletyce w konkurencji pchnięcia kulą oraz w turnieju tenisa ziemnego (jego partnerem był Leszek Kucharski, olimpijczyk z Seulu oraz Barcelony w tenisie stołowym). – Turniej piłkarski będzie się odbywał na najnowocześniejszym stadionie w naszym regionie – mówi marszałek Jacek Protas. – W niektórych zespołach, które się zgłosiły, także nie brakuje zawodników z tzw. ligową przeszłością. Większość z tych piłkarzy regularnie startuje w zawodach dla oldbojów, dlatego na poziom poszczególnych spotkań z pewnością nie będziemy narzekać. Oprócz piłki nożnej w Ostródzie myślę także o wystartowaniu w innych konkurencjach – w pchnięciu kulą i tenisie stołowym w Lidzbarku Warmińskim, w deblu tenisowym i siatkówce plażowej w Iławie.
Warmia Mazury Senior Games 2014
W międzynarodowych zawodach sportowych dla aktywnych seniorów, które potrwają od 28 do 31 sierpnia 2014 roku w Olsztynie, Iławie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pasłęku oraz Nidzicy, mogą wziąć udział osoby pokolenia 45+ (dyscypliny indywidualne) oraz 40+ (dyscypliny zespołowe). Zawodnicy z całego świata staną do walki o medale i prestiż w 14. dyscyplinach: badmintonie, brydżu sportowym, golfie, kajakarstwie, lekkiej atletyce, piłce nożnej, piłce siatkowej halowej, podnoszeniu ciężarów, skokach spadochronowych na celność lądowania, siatkówce plażowej, tenisie, tenisie stołowym oraz żeglarstwie. Elektroniczna rejestracja potrwa do 21 sierpnia 2014 roku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz