Uczennice i uczniowie szkół średnich chętnie skorzystali z szansy, by dowiedzieć się więcej o czekającej ich egzaminie maturalnym i rekrutacji na studia, a także osobiście poznać Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W Kortowie czekali na nich studenci i pracownicy ze wszystkich wydziałów UWM, a także przedstawiciele innych jednostek uniwersyteckich, kilkudziesięciu kół naukowych, agend kulturalnych i drużyn sportowych. Wszyscy byli gotowi opowiedzieć o tym, jak wyglądają studia na poszczególnych kierunkach, jakie możliwości pojawiają się przed studentkami i studentami UWM oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Takie wskazówki mogą okazać się przydatne tym, którzy kończąc szkołę średnią, mają kilka pomysłów na swoją przyszłość.
Dorota Wellman o podążaniu za pasją
O tym, jak pomysły przerobić na sposób na życie, można było przekonać się podczas spotkania z Dorotą Wellman. Popularna dziennikarka opowiadała o swojej drodze zawodowej.
– Uważam, że dziennikarstwa można się nauczyć wyłącznie w praktyce. W tym zawodzie potrzebne są m.in.: ciekawość świata, umiejętność poznawania ludzi i pracowania przez wiele godzin dziennie. Dziennikarz powinien mieć łeb jak sklep, głowę wiecznie otwartą – tłumaczyła podczas spotkania, w którym udział brały setki osób.
Rady, którymi dzieliła się dziennikarka, miały charakter uniwersalny, ponieważ podkreślała, jak ważne są zaangażowanie, gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i, oczywiście, poczucie sensu towarzyszące wykonywanej pracy.
Dorota Wellman opowiedziała w Bibliotece Uniwersyteckiej o swojej zawodowej drodze. Odpowiedziała także na wiele pytań od osób uczestniczących w spotkaniu
Wpadki naukowców okiem Wojciecha Drewniaka
Drugim z gości specjalnych wydarzenia był Wojciech Drewniak, współtwórca kanału „Historia bez cenzury”. Podczas kortowskiego spotkania opowiedział o błędach naukowców, przedstawiając uczestnikom wydarzenia sporo ciekawostek z historii nauki. Jak się okazuje, czasem i badaczom towarzyszy zwykły... pech.
Po krótkim, bardzo energetycznym wykładzie, autor spotkał się z czytelnikami swoich książek, żeby złożyć autografy. Kolejka wydawała się nie mieć końca.
Na Wojciecha Drewniaka, współtwórcę kanału „Historia bez cenzury” czekało w Kortowie wielu fanów
Matura bez tajemnic
Maturzystki i maturzyści chętnie korzystali z możliwości spotkania się z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Podkreślali, że otrzymane instrukcje pozwalają z większym spokojem przygotowywać się do egzaminu dojrzałości.
Wielu pomocnych rad udzielili tego dnia także przedstawiciele Biura ds. Studenckich, które wspólnie z Centrum Marketingu i Mediów sprawowało nadzór nad organizacją wydarzenia.
Z szacunków organizatorów wynika, że Bibliotekę Uniwersytecką i kampus UWM odwiedziło 11 kwietnia kilkanaście tysięcy osób
Dzień Otwarty UWM: frekwencyjny sukces
– Ze względu na to, co robimy na naszym Uniwersytecie i na zainteresowanie, którym się cieszy, spodziewaliśmy się dużej liczby osób, ale... nie aż tak dużej! Jestem pozytywnie zaskoczony. Bardzo mnie cieszy, że jest tak gwarno, kolorowo, że ludzie są uśmiechnięci – mówił w Bibliotece Uniwersyteckiej prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich. – Cieszy mnie też to, że wiele osób rozmawia, konsultuje, dowiaduje się czegoś o naszej bogatej ofercie kształcenia, a nie tylko biernie spaceruje.
A skoro o ofercie UWM mowa, to warto zaznaczyć, że wśród około 75 kierunków studiów, jest kilka nowości.
– Tym razem zaczynamy kształcenie na kierunkach: biogospodarka rybacka (Wydział Bioinżynierii Zwierząt), sztuki wizualne (Wydział Sztuki), resocjalizacja z penitencjarystyką i socjologia (Wydział Nauk Społecznych), logistyka (Wydział Nauk Ekonomicznych) – mówił prorektor. – Kształcimy we wszystkich dziedzinach nauki: medycznych, teologicznych, społeczno-humanistycznych, rolniczych, inżynieryjno-technicznych itd. I już teraz myślimy o przyszłości, bo nie możemy się zatrzymać. Konsultujemy zapotrzebowanie na kierunki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Każdy, kto zechce być z nami tutaj, w Kortowie, na pewno coś dla siebie znajdzie. Myślę, że jest to optymalna oferta, spełniająca wymogi rynku pracy.
W przygotowanie wydarzenia włączyły się niemal wszystkie jednostki działające na uczelni. Dzięki temu kandydaci na studia mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o kierunkach studiów, ale także o wsparciu i możliwościach, które oferuje im UWM.
– W tym roku Biblioteka Uniwersytecka pękała w szwach! Liczymy na to, że kandydaci na studia poznali nas i wybiorą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako miejsce studiów, zwiążą z nami przyszłość – mówił Michał Orłowski, dyrektor Centrum Marketingu i Mediów UWM.
Przed Biblioteką Uniwersytecką pojawiła się specjalna strefa, w której wszystkie osoby odwiedzające Kortowo mogły się zrelaksować i zapisać do specjalnego newslettera, dzięki któremu będą na bieżąco z informacjami dotyczącymi rekrutacji na studia
Inspiracja dla niezdecydowanych
Duża część młodzieży odwiedzającej Kortowo podczas Dnia Otwartego to osoby, które wzięły udział w wyjeździe zorganizowanym przez szkołę. Nauczyciele bardzo cenią taką formę wspierania uczniów w podejmowaniu decyzji o studiach.
– Przywieźliśmy uczniów klas drugich, trzecich i czwartych, aby mogli zapoznać się z ofertą UWM i zaplanować swoją karierę. Chcieliśmy, aby młodzież zobaczyła, jak toczy się życie w miasteczku akademickim, bo studia to nie tylko nauka, ale także przyjemności i rekreacja oraz rozwijanie swoich pasji – mówiła Małgorzata Wiszniewska z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku, nauczycielka turystyki.
Poza odwiedzinami w bibliotece, która była centrum Dnia Otwartego, młodzież brała udział w wydarzeniach organizowanych na wydziałach. Małgorzata Luto, nauczycielka przedmiotów budowlanych, zaznaczyła, że takie wydarzenia pomagają młodym ludziom zdecydować o swojej przyszłości.
Osoby odwiedzające kampus UWM, opuszczały go wyposażone w kluczową dla siebie wiedzę.
– Bardzo mi się tutaj podoba, panuje sympatyczna atmosfera. Miałem okazję być na dniach otwartych innych uczelni, ale tam nie było możliwości zdobycia tylu konkretnych informacji i nie można było zobaczyć szczegółowo tak wielu rzeczy – mówił Karol, uczeń technikum w Lidzbarku Warmińskim, który ma już sprecyzowane plany na najbliższy czas. – Po maturze chciałbym studiować informatykę na UWM.
Rekrutacja na studia na UWM rozpocznie się 6 czerwca. Od wtedy będzie można zarejestrować się w IRK – systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. To pierwszy krok do tego, by rozpocząć uniwersytecką przygodę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz