Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2024-01-26 15:31

Aleksandra Sawczuk

W Olsztynie odbyła się XIV odsłona Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

W Olsztynie odbyła się XIV odsłona Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia [ZDJĘCIA, WIDEO]
W piątek (26 stycznia) po raz czternasty odbyły się obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (26 stycznia) po raz czternasty odbyły się obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Wydarzenie miało miejsce w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Przedsięwzięcie powstało w ramach współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie z powiatowymi urzędami pracy.   .

reklama

Ideą święta pracowników publicznych służb zatrudnienia jest upamiętnienie podpisanego 27 stycznia 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami”, który skutkował utworzeniem w Polsce urzędów pośrednictwa pracy.

Dyrektor WUP, Bożena Piątek i wicemarszałek województwa, Miron Sycz, w rozmowie z naszym portalem

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich szczebli publicznych służb zatrudnienia, a także lokalnych samorządowców oraz ekspertów ze dziedzin rynku pracy i nauki. Wśród zaproszonych gości byli, m.in. wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król oraz wicemarszałek naszego województwa Miron Sycz. Pierwszy z wymienionych wręczył podczas obchodów 37 zasłużonym pracownikom odznaczenia państwowe, w ramach podziękowania za długoletnią służbę. Medale zostały odgórnie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, na wniosek wojewody.

Wojewoda Radosław Król wręczył 37 zasłużonym pracownikom odznaczenia państwowe

Przedstawiciel zarządu województwa w trakcie uroczystości przekazał również zasłużonym urzędnikom statuetki, odznaki oraz nagrody pieniężne. W tym roku statuetki za szczególne osiągnięcia w kwestii łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej, otrzymali pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi, Iławie oraz Lidzbarku Warmińskim. Nagrody pieniężne otrzymało 12 przedstawicieli służb publicznych z naszego regionu, natomiast dyplomy za szczególne zasługi odebrało 27 pracowników urzędu pracy.

Za najważniejszą rolę publicznych służb zatrudnienia wskazać można reagowanie na zmiany, które dzieją się na rynku pracy oraz ponoszenie odpowiedzialności na kierunek polityki regionalnej na tej płaszczyźnie, a także troska o osoby bezrobotne i poszukujące pracy.

Obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia otworzyło przemówienie Bożeny Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, która uroczyście przywitała wszystkich zgromadzonych gości i podziękowała za zaangażowanie we wszelkie działania.

Bożena Piątek w rozmowie z redakcją portalu Olsztyn.com.pl zaznaczyła, że instytucję czeka sporo wyzwań, a także odniosła się do polskiego systemu szkolnictwa, który powinien przygotowywać młodzież do odnalezienia się na rynku pracy. Podczas wypowiedzi stwierdziła, że w tej dziedzinie kształcą głównie szkoły zawodowe.

Bożena Piątek, dyrektor WUP w Olsztynie, zapowiedziała wykorzystanie prawie 100 mln zł z Funduszy Europejskich

Mamy do wykorzystania ponad 93 mln zł środków z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na programy aktywizacji zawodowej, które będą realizowały powiatowe urzędy pracy. W planach są olbrzymie projekty, za które odpowiedzialny będzie urząd wojewódzki. Pierwszy związany będzie z zaimplementowaniem innowacyjnej metody do poradnictwa zawodowego, natomiast drugi dotyczy wypracowania narzędzi, które pozwolą pozyskać na rynek pracy osoby bierne zawodowo. W tej grupie widzimy duże zasoby ludzi, których możemy na rynek przywrócić, bo brakuje rąk do pracy. Od 2019 r., kiedy powstały szkoły branżowe I i II stopnia, coraz więcej mamy osób wykształconych zawodowo. Mamy duże potrzeby na zatrudnianie osób z wykształceniem zawodowym, czyli specjalistów, pracowników do robót budowlanych. Mamy też duże zapotrzebowanie w branży transportowej i medycznej. Brakuje lekarzy, pielęgniarek, ale też psychologów i psychoterapeutów, bo czasy są coraz trudniejsze. Do rynku kształcą głównie szkoły zawodowe, ale nie tylko. Edukacja po to jest, aby kształciła pod potrzeby rynku pracy. Jeśli będą brane pod uwagę te potrzeby, tym większe szanse, że ci ludzie kończąc szkoły, spotkają się z zawodem – tłumaczyła Piątek.

W dzisiejszych czasach, według statystyk blisko 70 procent polskiej młodzieży chciałoby w przyszłości wykonywać zawód influencera. Według dyrektorki urzędu pracy najważniejsze przy wyborze pracy, jest posiadanie pasji, natomiast zaznaczyła, że raczej wątpliwa jest możliwość odnalezienia się w branży internetowej aż takiego odsetka społeczeństwa.

To jest teraz bardzo modny zawód, młodzieży imponuje, bo są to osoby, które pełnią funkcję celebrytów, są medialni. Jest to jakaś możliwość, ale czy dla połowy tej pracy wystarczy? Nie sądzę. Wydaje mi się, że najważniejsze, żeby każdy wybrał taki zawód, do którego czuje pasję, do którego posiada predyspozycje zawodowe, ale też powinno być ku temu zapotrzebowanie na rynku pracy, wtedy młodzi będą się spełniać i robić kariery – podsumowała nasza rozmówczyni.

Dużą rolę we współpracy z publicznymi służbami zatrudnienia odgrywa również lokalny samorząd. Pod koniec ubiegłego roku w naszym województwie odnotowano bezrobocie na poziomie 39 300 osób. Według wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Mirona Sycza, jest to duże osiągnięcie, patrząc na perspektywę, z którą mieliśmy do czynienia w latach 2014-2020. Sycz podczas obchodów, wspomniał także o środkach w wysokości ponad pół miliarda złotych, przyznanych urzędowi wojewódzkiemu oraz urzędom powiatowym na lata 2021-2027, które mają pomóc przy rozwoju regionalnego rynku pracy.

Wicemarszałek Miron Sycz chwalił zaangażowanie pracowników służb zatrudnienia

Muszę przyznać, że pracownicy naprawdę solidnie wykonali zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym dniu warto podziękować, pogratulować oraz złożyć serdeczne życzenia, żeby pracownicy nie schodzili z tonu, bo jest to niezwykle potrzebne. Województwo jest specyficzne, a pracodawcy podchodzą teraz ostrożniej w poszukiwaniu pracowników, wierzę, że przy wdrożeniu przyznanych środków poprawi się ta sytuacja na rynku pracy, co jest również zasługą służb publicznych – mówił wicemarszałek.

Podczas uroczystości jedną z prelegentek była też prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Społecznych, dr Beata Adrjan, która wygłosiła wykład pod tytułem „Edukacja dla przyszłości, czyli jak polska szkoła przygotowuje do rynku pracy”.

Portal Olsztyn.com.pl objął nad wydarzeniem patronat medialny

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Cringe 2024-01-30 16:55:50 5.173.*.*
    Dzień Pieszego Pasażera. Że oni nie widzą obciachu tych "obchodów". Beton postkomuny, instytucja potrzebna tylko zatrudnionym tam, żeby mieli pracę. Jak coś trzeba zrobić adekwatnie do czasów, to dopiero jest wyzwanie. UP nie powinny istnieć, bo są zbędne, nawet jak jest bezrobocie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • diss 2024-01-27 08:27:15 212.160.*.*
    To nie jest urząd pracy tylko urząd bezrobotnych. Nie znam nikogo, komu by znaleźli pracę. I jeszcze świętują... Co za hipokryzja...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
  • Poproszę pzpr do opu 2024-01-26 22:27:06 88.156.*.*
    I całe P.S.L. co my wam dobrego robimy. A wy na nas głosujecie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • MP 2024-01-26 21:12:57 79.191.*.*
    Niby komuna upadła,a nic się nie zmieniło.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1

www.autoczescionline24.pl