Dziś jest: 16.04.2025
Imieniny: Bernardety, Cecylii
Data dodania: 2025-04-10 15:31

Redakcja

Dziś mija 500 lat od hołdu pruskiego. Marcin Kuchciński: Wydarzenie, które ukształtowało tożsamość regionu

Dziś mija 500 lat od hołdu pruskiego. Marcin Kuchciński: Wydarzenie, które ukształtowało tożsamość regionu
Na olsztyńskim zamku uczczono 500-lecie hołdu pruskiego
Fot. UMWW-M w Olsztynie

Dzisiaj (10 kwietnia) przypada równo 500 lat od hołdu pruskiego. W związku z okrągłą rocznicą w olsztyńskim zamku odbyła się jubileuszowa konferencja poświęcona temu wydarzeniu. 

reklama

10 kwietnia 1525 roku, po zawarciu traktatu krakowskiego, kończącego wojnę polsko-krzyżacką, hołd przed polskim królem Zygmuntem I złożył ostatni mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern. Na mocy traktatu Prusy Zakonne zostały przekształcone w świeckie Prusy Książęce z wyznaniem luterańskim, a  Albrecht Hohenzollern – pierwszy książę w Prusach, uznał się za lennika Królestwa Polskiego.

Traktat krakowski otworzył granice Prus dla polskiego handlu, osadnictwa i kultury.

– To właśnie z potrzeby zachowania pamięci o tym wydarzeniu, które ukształtowało tożsamość naszego regionu na stulecia, sejmik województwa warmińsko-mazurskiego ustanowił rok 2025 rokiem 500-lecia hołdu pruskiego –  mówił podczas otwarcia dzisiejszej konferencji marszałek województwa Marcin Kuchciński. 

I dodał: – Dziś rozpoczynamy obchody tej ważnej rocznicy, które staną się okazją do refleksji, edukacji i spotkań wokół naszej wspólnej historii. Zapraszam wszystkich mieszkańców regionu oraz gości do odwiedzania naszych muzeów, odkrywania miejsc pamięci i wspólnego budowania świadomości historycznej.

Gościem rocznicowych obchodów w Olsztynie, w których wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, historycy, był także prof. dr hab. Jacek Wijaczka z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wygłosił krótki wykład pt. „Ocena hołdu pruskiego w polskiej historiografii“.

- Książę Albrecht był dobrym władcą – zaznaczył prof. Wijaczka. – Dbał o swoich poddanych i rozwój tego terytorium. Zakładał miasta, szkoły, uniwersytet w Królewcu, więc niewątpliwie sam region na rządach Albrechta skorzystał.

Królewiec stał się ośrodkiem polskich wydawnictw, gdzie stworzono zasady polskiej ortografii i gramatyki. Na potrzeby polskich osadników napływających licznie na te tereny po 1525 roku z Mazowsza, Podlasia i ziemi chełmińskiej, powstały tam publikacje w ich ojczystym języku.

Całe południe Prus Książęcych aż po Pregołę zamieszkiwała  ludność mówiąca po polsku, także w nowych miastach. Książę Albrecht nadał prawa miejskie Olecku i Gołdapi, a jego następca Albrecht Fryderyk, Węgorzewu. W XVII wieku do rangi miast podniesione zostały Giżycko, Pisz oraz Ełk. Niepełne prawa miejskie otrzymało także Szczytno. Również starsze ośrodki miejskie doświadczyły rozkwitu gospodarczego i kulturalnego. Ten pomyślny rozwój przerwał potop szwedzki i jego następstwa.

Kolejna fala polskich osadników napłynęła na tereny pruskie w 1945 roku.

– Pamiętajmy, że rok 2025 to również 80. rocznica powrotu naszych ziem do Polski po II wojnie światowej – dodał marszałek Kuchciński.– Dwie rocznice, które, choć dzielą wieki, łączy wiele: napływ nowych mieszkańców, potrzeba odbudowy, ale przede wszystkim rola kultury jako spoiwa społecznego i źródła tożsamości. Historia Warmii i Mazur to mozaika kultur, religii i losów ludzkich. Naszym zadaniem, jako wspólnoty regionalnej, jest nie tylko upamiętniać wielkie wydarzenia, ale także dbać o tradycje naszych przodków.

Podczas konferencji, dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych  w Warszawie został także zaprezentowany oryginalny pergamin z aktami traktatu pokojowego z 1525 roku. Bezcenny dokument, opatrzony podpisami oraz pieczęciami króla i księcia, jest udostępniany niezwykle rzadko. Będzie go można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie do 16 kwietnia 2025 roku.

Jubileuszową konferencję zwieńczyła inscenizacja hołdu w wykonaniu studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Na dziedzińcu zamkowym otwarto także wystawę pt. „500 lat hołdu pruskiego“.

Organizatorem konferencji był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Partnerami: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Kopernikański Instytut Kultury oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Źródło: informacje prasowe, własne

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • Jarr 2025-04-10 22:31:15 88.156.*.*
    Władysław Jagiełło powinien był dokończyć dzieła po Grunwaldzie i zdobyć ostatni punkt oporu w twierdzy Malbork. Gdyby wtedy skutecznie rozgonił krzyżackie towarzystwo, to może i nie byłoby nawet rozbiorów, bo to właśnie Prusy były pomysłodawcą rozbioru Polski. Prawda stara jak świat mówi, że niewykorzystane okazje mszczą się po latach...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
  • .PAUL MARK genuin 2025-04-10 19:44:17 93.159.*.*
    Trzaskowski debaty się BOI choć cały reżim rudego za nim stoi.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 17
  • Max 2025-04-10 18:38:15 178.42.*.*
    Dzisiaj to jest 15 rocznica katastrofy w Smoleńsku, w której zginęło 96 reprezentantów Polski, w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką. O tym cisza w Olsztynie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 20
  • Milicjant 2025-04-10 18:04:41 109.241.*.*
    Kuchciński zawsze wierny partii.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 15
  • [email protected] 2025-04-10 16:40:45 93.159.*.*
    Bandyci od rudego napadli na dziennikarzy Republiki miedzy innymi Rachonia w nielegalnej oszukańczej TVP . Nowy stalinowski wymiar tak zwanej demokracji PO toryurach i morderstwach opozycji pewnie znowu otworzą obozy koncentracyjne gułagi sprawdzone przez niemców i sowietów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 33
  • Nie dla Bonżura 2025-04-10 16:01:56 37.47.*.*
    490 lat po hołdzie zwanym pruskim w roku 2015 Kuchciński w niesławie opuszcza radę miejską Olsztyna, gdyż grozi mu wygaszenie mandatu. Nie pamiętał gdzie mieszkał ubiegając się o mandat radnego Olsztyna. Kolesiostwo zPlatformiarzy załatwiło mu miejsce w zarządzie województwa. Do 2018 był etatowym członkiem zarządu. Kaska leciała do portfela. Od 2018 do 2023 wicemarszałek województwa. Od 2023 marszałek. Facet, który nie splamił się pracą fizyczną chce mądrzyć się i nauczać innych. Sejmik województwa to sztuczny twór, który powinien być zlikwidowany. To miejsce pracy dla kolejnych działaczy partyjnych. Miejsce dla nieudaczników pobierających 20 tyś. miesięcznie z naszych podatków. To miejsce pracy jest symbolem nepotyzmu i kolesiostwa. Tfu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 37

www.autoczescionline24.pl