Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-11-11 09:02

Aleksandra Sawczuk

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Olsztyńskie atrakcje i wojewódzkie obchody w Nidzicy [PROGRAM]

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Olsztyńskie atrakcje i wojewódzkie obchody w Nidzicy [PROGRAM]
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Dziś, w poniedziałek 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku wojewódzka, uroczysta celebracja święta odbywa się w Nidzicy. Stolica Warmii i Mazur nie pozostaje jednak w tyle i proponuje szereg innych wydarzeń, mających upamiętnić jeden z najważniejszych dni w roku. Na jakie propozycje mogą liczyć mieszkańcy regionu?

reklama

106 lat niepodległości

11 listopada to jeden z najważniejszych dni w roku. W tym czasie bowiem, w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Dzień jest ustawowo wolny od pracy, a miasta przygotowują co roku dla mieszkańców szereg wydarzeń, mających upamiętnić tę okazję.

Nie inaczej jest w przypadku naszego województwa. Poniżej przedstawiamy propozycje Olsztyna oraz Nidzicy.

VII Olsztyński Bieg Niepodległości

Na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel trwa VII Olsztyński Bieg Niepodległości. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w sportowy kalendarz miasta. Inicjatywa przeznaczona jest zarówno dla zawodowych biegaczy, jak i amatorów. Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy: na 5 lub 10 kilometrów, marsze nordic walking oraz biegi dziecięce do 400 metrów.

Trasa 5- i 10-kilometrowa przebiegnie takimi ulicami jak Sielska, Schumana czy Kapitańska. W związku z powyższym kierowcy muszą się spodziewać następujących utrudnień w ruchu drogowym:

  • wjazd na ulicę Szumana, od strony Ronda Katastrofy Smoleńskiej, zamknięty będzie w godzinach 7:00-14:00. Możliwy objazd do ul. Sielskiej, przez Szarych Szeregów;

  • prawy pas ul. Sielskiej (od wiaduktu w stronę wyjazdu z Olsztyna) do wysokości Hotelu Omega zamknięty będzie od godz. 8:00 do 14:00. Ruch obowiązywał będzie wówczas lewym pasem w obu kierunkach;

  • nie będzie możliwy wjazd w ul. Kapitańską od ul. Sielskiej od godz. 8:00;

  • rekomendowany jest wjazd na CRS Ukiel z ul. Bałtyckiej, w Brzozową i przez Likusy;

  • parking nr 1, znajdujący się przy ul. Kapitańskiej, będzie wyłączony z użytku.

Nabożeństwo i przemarsz z flagą Polski

W innej części miasta, na placu Solidarności odbędzie się przemarsz ze 100-metrową flagą Polski. Za organizację wydarzenia odpowiada Obwód Warmińsko-Mazurski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Obchody rozpoczną się o godz. 10:00 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie o godz. 11:00 wyruszy uroczysty przemarsz z flagą na plac Solidarności. Na miejscu odśpiewany zostanie hymn, a harcerze złożą wieńce.

Piknik Patriotyczny

Rada Osiedla Redykajny organizuje natomiast z okazji obchodów 11 listopada Piknik Patriotyczny. Wydarzenie odbędzie się w Stadninie Koni Kojrys (ul. Poziomkowa 19) i potrwa w godzinach 13:00-18:00. Bar i stodoła otwarte będą do godz. 20:00. W programie eventu znajdują się, m.in. przejażdżki konne, przejazd ludowym wozem czy śpiewanie pieśni patriotycznych w stodole.

Dzień Kina Polskiego

Warto wspomnieć, iż dzień odzyskania niepodległości nie jest dziś jedynym świętem. 11 listopada w kinach studyjnych obchodzony jest Dzień Kina Polskiego. Z tej okazji Awangarda 2 zaprasza na szereg interesujących produkcji. Będą to takie produkcje, jak:

  • „Sezony”, prod. Polska, godz. 15:30 – sala arte;

  • „U Pana Boga w Królowym moście”, prod. Polska, godz. 15:30 – sala studyjna;

  • „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”, prod. Polska, Szwajcaria, godz. 15:30 – sala klubowa;

  • „Simona Kossak”, prod. Polska, godz. 17:15 – sala klubowa, pokaz przedpremierowy;

  • „Listy do M. Pożegnania i powroty”, prod. Polska, godz. 17:30 – sala arte;

  • „Dziewczyna z igłą”, prod. Polska, godz. 17:45 – sala studyjna, pokaz przedpremierowy;

  • „Imago”, prod. Polska, godz. 19:45 – sala arte;

  • „Prawdziwy ból”, prod. Polska, USA, godz. 19:45 – sala studyjna.

Wojewódzkie obchody w Nidzicy

W ubiegłym roku Olsztyn stanowił serce wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W 2024 pałeczkę przejęła Nidzica.

- Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości to wyjątkowa okazja, by wspólnie uczcić pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Polski. To także moment, by razem z rodziną i przyjaciółmi wziąć udział w uroczystościach, które łączą tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na to, czym jest patriotyzm w XXI wieku – tłumaczą przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Oto harmonogram Wojewódzkich Obchodów Święta Niepodległości w Nidzicy:

  • 10:00-11:00 – msza święta w Kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy (ul. Młynarska 12);

  • 11:00-11:30 – przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi oraz uczestnikami obchodów z kościoła na Plac Wolności;

  • 11:30-12:30 – uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości: złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (urząd miejski, Plac Wolności 1), wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, defilada pododdziałów;

  • 9:00-15:00 – Rodzinny Dzień Bezpieczeństwa (Plac Wolności 1): pokaz sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych oraz grochówka dla uczestników.

Komentarze (62)

Dodaj swój komentarz

  • Gik 2024-11-11 10:16:52 2a00:f41:854:*
    W Nidzicy..a w Olsztynie spacer po lesie czy na groby tylko? Wstyd Panie Szewczyk. Olsztyn wolny od patriotyzmu?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 34
  • dis 2024-11-11 10:02:53 83.6.*.*
    A oszołomy z Konfituracji nie organizują żadnej manifestacji?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 43 8
  • OnOnaOno 2024-11-11 09:54:13 164.127.*.*
    Od niepamiętnych czasów w Olsztynie dzień 11Listopada kojarzy mi się z biegami i wojskiem. Żadnej dużej imprezy dla mieszkańców. Szewczyk nie zorganizował nawet Dnia Dziecka. Podpiął Dzień Dziecka pod marsz LGBT+. Zboczone małżeństwo miało iść razem z ,,adoptowanym" dzieckiem. A przecież właśnie takie święta to okazja aby łączyć a nie dzielić. Od lat władza tylko lansuje się 11 Listopada . Wręcza sobie medale i przelewa na konta nagrody. Dla nich to rzeczywiście okazja do świętowania. Dla nas to żadne święto
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 45
  • Jan kasprowicz. 2024-11-11 09:42:46 88.156.*.*
    Widze ze flage biało czerwono wywieszają osoby żle. Dlatego ponieważ ludzią robią krzywde innym czy ich przodkowie A teraz chcą odkupić winę i wieszają flagę Ale po co .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1

www.autoczescionline24.pl