Pierwsze z nich odbyły się koło masztów flagowych przy urzędzie wojewódzkim. Wojewoda Artur Chojecki pogratulował policjantom z Ostródy, którzy zwyciężyli w ogólnopolskim turnieju w badmintona. Na Starym Mieście w południe rozpoczęły się uroczystości zorganizowane przez ratusz. „Etykietę flagową”, czyli artykuł, gdzie omówiono prawidłowe zasady stosowania protokołu flagowego, odczytali m.in. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, piłkarze Stomilu czy żołnierze obrony terytorialnej.
Data ustanowienia święta nie jest przypadkowa. 2 maja 1945 roku żołnierze należący do 1. Dywizji Kościuszkowskiej wywiesili polską flagę w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa. To był symboliczny triumf nad nazizmem. Nasi żołnierze przyczynili się do zakończenia wojny.
My, Polacy, także mamy prawo do wywieszania flag. Jak to prawidłowo zrobić? Zasady nie są zbyt skomplikowane. Nasze barwy to biel i czerwień. Jeżeli chcemy wywiesić flagę poziomo, to powinniśmy biały kolor umieścić na górze. W przypadku, gdy ma wisieć pionowo, biel musi się znajdować z lewej strony płaszczyzny oglądanej z przodu.
Pamiętajmy również o tym, że biało-czerwony sztandar z orłem jest banderą, a nie flagą. Na fladze nie może być żadnych napisów. Nie wszędzie ją też wywiesimy. Jednym z miejsc nieodpowiednich jest dach – tylko instytucje rządowe mogą ją tam umieścić.
Ważna rzec to również kolory. Nie mogą być wyblakłe, ani zaplamione. Zużyta flaga powinna być godnie zniszczona, np. poprzez spalenie. Gdy zaplącze się dookoła drzewca, należy ją rozplątać.
Są to tylko niektóre z zasad, których należy przestrzegać wywieszając flagę. Nie bójmy się tego robić, flaga jest symbolem nas wszystkich, a nie tylko pewnych grup społecznych.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz