#MłodziŚwiadomi to projekt edukacyjny, który startuje w tym roku na Warmii i Mazurach. Inicjatywa, jako pierwsza w kraju, skierowana będzie do młodzieży z klas maturalnych i obejmie tematykę profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Do realizacji projektu włączyły się czołowe jednostki i organizacje województwa. Są to odpowiednio: Kuratorium Oświaty, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie, Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, na czele z marszałkiem Marcinem Kuchcińskim.
Czwartkowa konferencja skierowana była przede wszystkim do dyrektorów szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, psycholodzy, lekarze, pielęgniarki, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz studenci.
Cel wydarzenia stanowiło pogłębienie świadomości społeczeństwa, dotyczącej edukacji oraz profilaktyki zdrowotnej związanej z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podczas przedsięwzięcia odbył się szereg prelekcji. Uczestnicy dowiedzieli się, m.in. w jaki sposób choroby przenoszone drogą płciową wpływają na nasze zdrowie, przy jakich symptomach warto udać się do lekarza. Przedstawiona została również specyfika wybranych chorób czy wirusów (HIV, HPV czy wirusowego zapalenia wątroby).
Warto wspomnieć, iż dwa lata temu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie reaktywowana została poradnia chorób przenoszonych drogą płciową.
- Problem znowu ujrzy światło dzienne. Obecnie mamy duży kłopot z nierozpoznanymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, które dla zdrowia i życia młodych ludzi i całego społeczeństwa, niosą za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Edukujmy, wcześnie diagnozujmy i leczmy – zachęcała prof. dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Przy mikrofonie prof. dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek z Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie
Plan pierwszej edycji akcji #MłodziŚwiadomi zakłada edukację 50 procent młodzieży z klas maturalnych województwa warmińsko-mazurskiego. Jeśli założenia się sprawdzą, w kolejnym roku zakres zostanie poszerzony. Przystąpienie szkół ponadpodstawowych do projektu jest dobrowolny.
- Kiedy młodzi ludzie rozpoczynają życie seksualne, powinni mieć wiedzę na temat wszelkich chorób, nie tylko grypy czy innych chorób przenoszonych drogą kropelkową. Każdy dla swojego zdrowia powinien o tym wiedzieć. Myślę, że ten program wpisuje się również w nowy przedmiot, który będzie realizowany w szkołach od września, czyli edukacja zdrowotna – tłumaczyła warmińsko-mazurska kurator oświaty, Jolanta Skrzypczyńska.
Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, iż programy tego typu powinny mieć docelowo charakter ogólnopolski, ponieważ problem chorób przenoszonych drogą płciową zdecydowanie wykracza poza granice Warmii i Mazur.
Warto wspomnieć, że inicjatywę wspiera też samorząd województwa. Podczas czwartkowej konferencji marszałek Marcin Kuchciński podkreślił, iż program niesie za sobą wiele korzyści i należy „stawiać na profilaktykę”.
- Jako samorząd województwa inwestujemy ogromne środki w infrastrukturę ośrodków zdrowia, ale również w ludzi. Niedawno ogłosiliśmy nową edycję naboru na stypendia dla młodych lekarzy, dla rezydentów. Nieobce są nam również działania profilaktyczne. Cieszę się, że samorząd województwa bierze udział w tym projekcie. Na pewno w dalszym ciągu będziemy stawiali na profilaktykę – podsumował Kuchciński.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz