Na wynik w październiku wpływ miało także obniżenie stóp procentowych i ceny paliw. Tańszy eksport wpłynął ceny towarów, a długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza pozwoliły na zredukowanie rachunków za ogrzewanie.
W opinii ekonomisty Marcina Luzińskiego dynamika wzrostu cen może się obniżyć, ale będzie to następowało dużo wolniej, niż w ciągu ostatnich miesięcy. Dane sugerują, że Polska wchodzi w okres ożywienia koniunktury. Zdaniem eksperta lepsza sytuacja gospodarcza i popyt konsumencki mogą dać impuls do wzrostu cen, choć nie będzie on już tak mocny, jak w ubiegłym roku.
Mimo ustępowania drożyzny, ceny nadal rosną. Na pierwszym miejscu znalazły się produkty spożywcze, które w stosunku do października 2022 podrożały o 18%. Nadal jest to niższy wynik niż w poprzednim miesiącu - wrześniowy wzrost cen produktów spożywczych wynosił aż 38%. Zajmująca drugie miejsce chemia gospodarcza zdrożała o 17%, czyli prawie o 1/3 mniej niż we wrześniu.
W pierwszej trójce znalazły się także słotycze i desery ze wzrostem o niespełna 15% rdr. Jest to wyższy wynik niż w poprzednim miesiącu, gdy podrożały one o 14% rdr. Powodem tego ma być wzrost cen takich produktów, jak cukier czy kakao. Na czwartym miejscu w rankingu znalazły się artykuły dla dzieci (13% rdr, spadek z 17% we wrześniu), a pierwszą piątkę zamyka pieczywo ze średnim wzrostem o niecałe 12% rdr.
Znalazły się także kategorie, które zamiast drożeć - potaniały. Spadek o 2,5% rdr zaliczyły warzywa, które jeszcze niedawno znajdowały się w szczycie najbardziej drożejących artykułów. Dużą obniżką cen dotknięte zostały także artykuły tłuszczowe - ceny spadły o 16% rdr. Jest to jednak niższy wynik niż we wrześniu, który wynosił ponad 21%.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz