Z roku na rok prąd drożeje. Już od stycznia wejdą w życie nowe ceny. Jak je odczuje olsztyński samorząd?
Skierowaliśmy do urzędu miasta pytanie dotyczące tego, jak kształtują się ceny energii elektrycznej w poszczególnych latach.
– Od wielu lat kupujemy energię po cenie zdecydowanie niższej niż cena rynkowa. Jest to możliwe dzięki inicjatywie, której przewodzimy, a która polega na grupowym zakupie energii elektrycznej. Co roku nasza grupa zakupowa się zwiększa, dzięki czemu jesteśmy w stanie wynegocjować lepsze stawki, niż w przypadku indywidualnych zakupów – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.
Do grupy zakupowej należy ponad 300 podmiotów. Oprócz urzędu miasta są to m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu, Urząd Marszałkowski czy Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Jeżeli chodzi o budynki i instalacje, to w 2018 roku średnia cena energii dla wszystkich podmiotów z grupy zakupowej wyniosła 369 zł/MWh netto. Było to spowodowane zmianą stawek (z 211 zł w I połowie na 307,8 zł), ale również tym, że dotychczasowy dostawca energii dla grupy ponad 300 podmiotów GOEE Energia zbankrutował i miasto musiało przez miesiąc kupować prąd z rezerw energetycznych Energii Obrót.
Nieco lepiej sytuacja wygląda w tym roku, gdy sprzedawcą energii dla grupy jest koncern ENEA (322 zł/MWh netto).
– Po otrzymaniu rekompensat cena będzie niższa, ale z uwagi na ciągle docierające korekty nie jesteśmy w stanie podać wartości – dodała Marta Bartoszewicz.
W przyszłym roku (sprzedawcą będzie Tauron) energia ma tylko nieznacznie wzrosnąć – do 323,30 zł/MWh netto.
W 2018 roku zużycie energii elektrycznej tylko w samych budynkach urzędu miasta wyniosło 662,5 tys. MWh.
Rosnące koszty widać szczególnie w przypadku oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych. W 2018 roku cena wyniosła 188,4 zł/MWh netto. W tym było to już 286,5 zł/MWh netto, chociaż podobnie jak w przypadku oświetlenia budynków, cena ma być zmniejszona i wyniesie również 188,4 zł. W przyszłym roku koszt zużycia energii wyniesie 293 zł/MWh netto.
Co jest przyczyną takich podwyżek?
– Wzrosły ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, a w ślad za nimi wzrosły ceny oferowane w przetargach. Częściowo wzrost tegorocznych cen zostanie skorygowany rekompensatami (w przypadku oświetlenia nawet całkowicie do poziomu wyjściowego z roku 2018) – tłumaczy Marta Bartoszewicz.
Rzeczniczka ratusza zaznaczyła jednak, że należy pamiętać, że w przypadku budynków i instalacji rekompensaty nie dotyczą wszystkich w równym stopniu (część odbiorców jest objęta rekompensatami tylko przez I półrocze 2019).
– Ponadto dopiero od października/listopada otrzymujemy korekty faktur. Stąd nie jesteśmy w stanie ocenić ich faktycznego wpływu na cenę energii w 2018 roku – dodała.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz