Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jako Narodowa Agencja programu poinformowała, że zgodnie z harmonogramem płatności ustalonym w umowie na rok 2012 Komisja Europejska przekazała wszystkie zaplanowane środki na działania w programie „Uczenie się przez całe życie”, w tym na program Erasmus.
FRSE wypłaciła już uczelniom 80 procent zakontraktowanych środków tytułem zaliczek na wyjazdy studentów i kadry akademickiej w roku 2012/2013. Oznacza to, że uczelnie dysponują aktualnie funduszami na całkowite sfinansowanie mobilności studentów i wykładowców w semestrze zimowym i letnim 2012/13.
Program „Uczenie się przez cale życie”, w tym program Erasmus, nie jest w chwili obecnej zagrożony brakiem płynności finansowej. Według zapewnień Komisji Europejskiej służby budżetowe prowadzą działania, które powinny doprowadzić do zwiększenia finansowania tego najbardziej popularnego programu edukacyjnego.
Aktualnie prowadzone są negocjacje budżetowe dla kolejnej fazy programów na lata 2014–2020. W propozycjach dotyczących nowego programu edukacyjnego, przedstawionego pod roboczą nazwą „Erasmus dla wszystkich”, Komisja Europejska zapowiedziała zwiększenie o 70% środków na działania edukacyjne. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną i budżetową krajów członkowskich Unii Europejskiej, należy liczyć się z ustaleniem nakładów na programy edukacyjne na niższym poziomie.
To oznacza, że Erasmus, na nieco zmienionych zasadach będzie kontynuowany, a możliwość bankructwa została wykluczona.
Tymczasem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pojawiło się 80 zagranicznych studentów w ramach Erasmusa, którzy zostali przywitani przez olsztyńskich studentów po staropolsku. Były tradycyjne tańce, jedzenie i wspólne ognisko.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz