Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-08-07 11:49

Mateusz Sikorski

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Facet = bałaganiarz? Krzywdzące stereotypy uderzają zarówno w kobiety, jak i mężczyzn

Facet = bałaganiarz? Krzywdzące stereotypy uderzają zarówno w kobiety, jak i mężczyzn
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Freepik, Olx.pl

Uchwalona w 1997 roku Konstytucja gwarantuje kobietom i mężczyznom takie same prawa pod względami rodzinnymi, politycznymi, społecznymi i gospodarczymi. Myślenia ludzi nie da się jednak zmienić pstryknięciem palców, a wiele uderzających w obie płcie stereotypów nadal znajduje się w głowach Polaków. Uwagę na taki stan rzeczy zwrócił jeden z Czytelników, który z dyskryminacją spotkać się miał podczas... poszukiwania stancji.

reklama
Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Jakiś czas temu na adres redakcji portalu Olsztyn.com.pl jeden z Czytelników przesłał list. Opisał w nim sytuację, z którą spotkał się podczas poszukiwania stancji. Okazuje się, że wynajmujący mają bardzo specyficzne wymagania dotyczące najemców, którym zamierzają powierzyć klucze.

Szanowna redakcjo,

proszę o poruszenie tematu, który widzi wielu z nas, ale rzadko o tym mówi. Wiele słychać o prawach kobiet, o tym, że muszą być dobrze traktowane. Niestety przechylając szalę na jedną stronę często zapomina się o tej drugiej. 

Zakończyłem właśnie II rok studiów. Przez ostatnie dwa lata wynajmowaliśmy z kumplami mieszkanie. Jeden z nich skończył już studia, drugi przeprowadza się do dziewczyny. Zacząłem szukać więc pokoju na własną rękę, co niestety nie okazało się proste. Wysokie ceny najmu to jedno. Zupełnie czym innym są preferencje wynajmujących, w których dominują kobiety.

Rozumiem jeszcze, gdy w mieszkaniu jest kilka dziewczyn i szukają współlokatorki. Ale nie zawsze to tak wygląda. Wynajmujący szukając na stancję wyłącznie kobiet posługują się krzywdzącymi stereotypami, że są one bardziej ułożone i porządne.

Znam chłopaków, którzy sprzątają codziennie. Znam też dziewczyny, które żyją w takim syfie, że nie jednemu wynajmującemu włosy by dęba stanęły. Ciekawe, czy woleliby takie najemczynie od dbających o porządek mężczyzn.

pozdrawiam,
Mężczyzna

Wysłana przez Czytelnika wiadomość wzbudziła nasze zainteresowanie. Po przejrzeniu ofert najmu na kilku największych portalach z wolnymi pokojami rysuje się dość jasny obraz tego, o czym pisał Mężczyzna. 

Oferty wynajmu mieszkania, które wspominają o płci potencjalnego najemcy, policzyć można na palcach. Trochę inaczej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o pokoje. Sytuacja zmienia się praktycznie codziennie, zależy więc na moment, na który się trafi. Średnio jednak na 10 ofert wynajmy pokoju 4 z nich wspominają o płci najemcy. Przyjmując podobne kryterium (10 ofert) liczba tych, których właściciele preferują przekazanie kluczy mężczyznom, wynosi... aż 0,5 oferty. 

Skąd bierze się taka niechęć do wynajmowania pokojów panom? Wiele wskazuje na utarte w społeczeństwie przekonania i wymagania dotyczące obu płci. Według badań kobiety w Polsce sprzątają średnio niecałe 4 godziny w tygodniu. Na "ogarnięcie" swojej przestrzeni życiowej mężczyźni przeznaczają dwa razy mniej czasu. 

W ten sposób wykształcił się stereotyp mężczyzny "ślepego na kurz". Według niego bałagan nie przeszkadza panom w takim stopniu, jak paniom. Przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców badanie pod kierownictwem prof. Leah Ruppanner z Uniwersytetu w Melbourne obala jednak tą tezę. 

W badaniu udział wzięło 624 mężczyzn i kobiet. Pokazano im dwa zdjęcia - czystego salonu, oraz kuchni, z której z powodu brudu ciężko było korzystać. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od płci określili stan obu pomieszczeń bardzo podobnie. 

Kolejnym etapem było przypisanie konkretnej płci do pomieszczenia. Część osób usłyszała, że salon należy do Jennifer, a kuchnia do Johna. Pozostali otrzymali odwrotną informację. Okazało się, że pomieszczenie należące do kobiety ankietowali określali surowiej, niż to należące do Johna, nawet, jeżeli był to sprzątnięty salon. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni krytyczniej odnosili się do wnętrza, za które odpowiedzialna miała być Jennifer.

Z badania można wyciągnąć więc kilka wniosków. Po pierwsze - mężczyźni i kobiety postrzegają bałagan w taki sam sposób. Po drugie - społeczeństwo nakłada większą presję dotyczącą porządku na panie, niż na panów. 

Stereotyp "mężczyzny-bałaganiarza" w różne sposoby wpływa negatywnie na obie płcie. W przypadku panów sprawia on, że wynajmujący są mniej skłonni podpisać umowę z panami, niż paniami. Z drugiej strony, mężczyźni są pod względem sprzątania traktowani o wiele bardziej pobłażliwie, niż kobiety. Przekłada się to nie tylko na porządek w ich pomieszczeniach, ale także na odczuwaną presję społeczną. 

Z krzywdzącymi stereotypami należy walczyć. W przypadku opisanym w artykule, łamanie tego typu przekonań społecznych polega na jednym - pokazywaniu wynajmującym, że mężczyźni też potrafią dbać o porządek. 

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Beauregard 2024-08-09 12:22:45 83.28.*.*
    Pieniądze by chcieli brać...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Ropucha 2024-08-07 16:54:12 37.31.*.*
    Problem nie w sprzataniu ,to tylko zasłona dymna
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • barvel 2024-08-07 12:58:05 2001:67c:2660:*
    Hm, to dziwne, ja wynajmuję dwa mieszkania, oba mężczyznom. Przy kobietach jest ryzyko zajścia w ciążę i problemów czynszowych z tym związanych, a prawo stoi po ich stronie. Jeden facet wynajmuje ode mnie już prawie 4 lata, drugi mieszka sobie o połowę krócej. Faktem jest też, że trafiki mi się solidni najemcy, nie niszczą mieszkań, tylko raz w jednym trzeba było wymienić pralkę, w drugim baterię łazienkową, ale to zwykła kwestia zużycia albo trefnego sprzętu. Poza tym opłaty na czas i chyba wszystkim nam jest wygodnie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl