Francuska odsłona uroczystości odbyła się na początku października poprzedniego roku. Na tę olsztyńską, ze względów pandemicznych, trzeba było poczekać aż do teraz.
Umowa między Chateauroux z Olsztynem została podpisana 23 lutego 1991 r. we Francji, w obecności przedstawiciela Światowej Federacji Związku Miast. Ze strony stolicy Warmii i Mazur porozumienie podpisał ówczesny prezydent Jerzy Bukowski, natomiast partnerów reprezentował Jean-Yves Gateaud.
- Patrząc na dorobek 30 lat naszej współpracy możemy być dumni z jej efektów - powiedział podczas piątkowych uroczystości w olsztyńskim zamku prezydent Piotr Grzymowicz. - W tym czasie, udało nam się doprowadzić do współpracy przedstawicieli lokalnych instytucji, stowarzyszeń i szkół. Jesteśmy dumni i zadowoleni z efektów naszej dotychczasowej współpracy. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości będzie się ona pogłębiać.
Stolica Warmii i Mazur oraz jej francuscy partnerzy współpracują na wielu płaszczyznach. To m.in. aktywność szpitali, instytucji kultury i środowisk artystycznych, oświatowych, klubów sportowych, izb rzemieślniczych.
- Przez te wszystkie lata zrealizowaliśmy mnóstwo cennych wymian - podkreślił mer Chateauroux Gil Averous. - Dziękuję za zaangażowanie i codzienna pracę tym osobom, które przyczyniają się do umacniania naszych relacji. Trzeba pamiętać, że nasze kontakty zaczęły się już w latach 80. ubiegłego wieku, gdy Europa wyglądała zupełnie inaczej niż dziś.
Podczas pobytu w Olsztynie przedstawiciele Chateauroux mieli okazję zwiedzić Olsztyn. Poza tym odwiedzili m.in. CRS Ukiel oraz zapoznali się z realizowanymi inwestycjami, takimi jak ekociepłownia, hala Urania czy rozbudowa sieci tramwajowej.
Chateauroux położone jest o dwie godziny jazdy na południe od Paryża. Powstało w X w, więc jest o kilkaset lat starsze od Olsztyna. Zamieszkuje w nim ok. 50 tys. osób. Wśród słynnych osób, które urodziły się w Chateauroux jest aktor Gerard Depardieu.
Komentarze (43)
Dodaj swój komentarz