Zawodnicy Wenglorz AZS UWN Olsztyn Lakers mieli bardzo udany sezon 2020. Zgłosili się do rozgrywek Ligi Futbolu Amerykańskiego rywalizując o mistrzostwo kraju drużyn 9-osobowych. Doszli w nich aż do półfinału, w którym nieznacznie ulegli (na wyjeździe) późniejszym mistrzom Polski. Innym sukcesem, już jednak nie czysto sportowym, było pozostanie w zespole na kolejny sezon sponsora tytularnego, jakim jest firma Wenglorz.
Zimą olsztyńscy futboliści nie tylko trenowali, ale grali również… turnieje. Tym razem były to wewnętrze zawody w futbol flagowy o Puchar prezesa Olsztyn Lakers. Tradycyjnie, taka gra dorosłych graczy oznacza koniec zabawy i początek ciężkiej pracy przed nowym sezonem. Jednym z elementów tych przygotowań było „przecieraniu ścieżek” w lesie dookoła jeziora Kortowskiego. Kilka treningów na boisku przeprowadzono przy 18-stopniowym mrozie. - Nie wiało, nie padało, pogoda idealna na trening, a na te minus 18 nikt nie zwracał uwagi. Nie morsowaliśmy, ale też było fajnie - powiedział jeden z uczestników tych zajęć.
Przerwa w zimowej przebieżce ekipy Rugby Team Olsztyn
Rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu związane było zwykle z pierwszą rekrutacją chętnych potencjalnych zawodników do zespołu. Tak będzie i teraz.
Zima okazała się okresem, w którym zapadła ważna ogólnopolska decyzja organizacyjna. Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce uzyskał status Polskiego Związku Sportowego. Decyzja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest ukoronowaniem wieloletnich starań ZFA . Uzyskanie tego statusu to jeden z największych sukcesów organizacyjnych w historii futbolu amerykańskiego w naszym kraju.
- Pożegnaliśmy bardzo dla nas korzystny ubiegłoroczny zezon, a teraz stoimy przed nowym - powiedział nam Bartosz Rudzki, szkoleniowiec olsztyńskich Jeziorowców. - Jeszcze nie podjąłem decyzji czy nadal będę prowadził olsztyński zespół w 2021 roku. Prawdopodobnie znów będziemy grali w lidze 9-osobowej, bo na 11-osobową może nie starczyć nam zawodników. Klub ogłosił nową rekrutację chętnych graczy, która odbędzie się w niedzielę 31 stycznia na boisku w Dajtkach. Mam nadzieję, że zgłosi się kilku fajnych chłopaków.
Rugby na śniegu
Olsztyńscy rygbyści również nie próżnują. Ćwiczą nie tylko dorośli mężczyźni (jesienią rozpoczną rozgrywki w II lidze), ale dzieci i panie. Zajęcia są prowadzone w salach sportowych i na powietrzu. Najmłodsi (od 5 do 16 lat) w Akademii Rugby Team Olsztyn.
Olsztyński klub ma w swoich szeregach kadrowiczów. W połowie stycznia Kacper Dębek wziął udział w Warszawie w konsultacji kadry seniorów, natomiast Kacper Górzyński był w tym czasie na konsultacji kadry Polski U 20.
Okres zimowy sprzyja przeprowadzeniu Walnych Zebrań Sprawozdwcza-Finansowych. Odbyły się zarówno w klubie Rugby Team Olsztyn jak i w Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Zwiąku Rugby. Zimowa aura nie wyhamowała zupełnie robót przy budowie Olimpijskiego Stadionu Rugby. Wprawdzie wolno, ale postępują naprzód. Teraz prace skupione są głównie na rekonstrukcji trybun.
Trybuny stadionu na Gietkowskiej zmieniają oblicze
- Treningi seniorów odbywają się codziennie wieczorem od 19.30 do 21 na orliku, bez względu na pogodę i temperaturę - poinformował portal Olsztyn. com.pl Marcin Fijałkowski, szef i szkoleniowiec Olsztyn Team Rugby. - Nie kończą się jednak na tym, bo chłopaki udają się jeszcze najczęściej nad Skandę, żeby sobie jeszcze trochę … pomorsować. Potem gorąca herbatka i do domu, a często rano dodatkowa porcja zajęć za siłowni. Mamy w planie rozegranie zimą dwóch wyjazdowych sparingów pod balonem, jeden w Warszawie drugi w Mińsku Mazowieckim. Mamy w klubie ośmiu trenerów, którzy prowadzą zajęcia w kilku grupach wiekowych. Okres zimowy to czas, w którym Polski Zwiazek Rugby prowadzi przez internet szkolenia kadry trenerskiej. Bierzemy w nich aktywny udział.
Ćwiczenie przechwytu piłki z autu
Lech Janka
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz