Dziś jest: 08.09.2024
Imieniny: Adrianny, Marii
Data dodania: 2024-06-21 15:20

Mateusz Sikorski

Gotujesz obiad? Być może robisz to źle. Oto najczęściej popełniane błędy w kuchni

Gotujesz obiad? Być może robisz to źle. Oto najczęściej popełniane błędy w kuchni
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. master1305 / Freepik

Sokrates mówił "jemy, aby żyć". Gotowanie dla niektórych jest przykrym obowiązkiem, dla innych sztuką. Nawet najlepszym mistrzom kuchni zdarza się jednak popełniać błędy. W poniższym artykule przedstawiamy kilka z najczęstszych problemów, jakie Polacy napotykają podczas gotowania. Sprawdź, czy nie robisz tego źle!

reklama

Aby zupa nie była za słona

Ludzki język rozpoznaje pięć smaków. Jednym z nich jest słony. Nie powinno więc dziwić, że sól to jedna z najważniejszych przypraw. Czasem jednak jej ilość, która wydaje się odpowiednia, psuje smak potraw. Nie musimy pozbywać się gotowanego wywaru - wystarczy wrzucić do zupy kilka skórek chleba lub plastrów surowych ziemniaków. Poradzą sobie z solą, a my nie zostaniemy pozbawieni obiadu. 

Gotując zupę należy także wiedzieć, kiedy dodawać sól. Aby miała ona odpowiedni smak, należy solić w 2/3 gotowania. Dodając sól za wcześnie sprawimy, że warzywa nie oddadzą do wywaru soków, przez co pozbawimy wywar smaku. 

Niech mięso postoi

Przygotowując posiłek wielu z nas często smaży mięso od razu po wyjęciu z lodówki - przez co nie usmaży się ono równomiernie. Choć z zewnątrz może wyglądać na gotowe, w środku nadal będzie surowe. Aby tego uniknąć, mięso powinno trochę odczekać - nawet godzinę. 

Błędem jest także smażenie mięsa na zbyt zimnej patelni. Powoduje to, że przywiera ono do patelni i przypala się. Jak więc widać odpowiednia temperatura jest w kuchni niezwykle ważna.

Soczysta pieczeń

Sucha pieczeń może być efektem braku wstępnego przygotowania. Wypłynięcie soków podczas pieczenia uniemożliwi "ścięta warstwa". Warto więc przez włożeniem pieczeni do piekarnika zamarynować ją, zapeklować lub lekko obsmażyć. 

Na soczystość pieczeni wpływa także czas po wyciągnięciu z piekarnika. Jeżeli zrobimy to od razu, wyciekną soki i mięso stanie się suche. Warto więc zaczekać ok. 10-15 minut przed krojeniem. 

Zamienniki w cieście

O tym, czy zastosujemy dany składnik w kolejnym daniu decydować może jego dostępność, zdrowotność czy też cena. O ile w przypadku sałatek nie powinno to stanowić problemu, takowy może się objawić w... cieście. Zamiana masła na olej, czy też cukru na słodzik może nie wyjść dobrze. 

Zły dobór garnków

Kuchnia to nie tylko przygotowywane przez nas produkty. To także naczynia, w których gotujemy czy smażymy. Dobór odpowiedniej patelni czy garnka również odpowiada za dobre przygotowanie dania. W przypadku patelni, to nie średnica jest najważniejsza, lecz rozmiar tzw. dna roboczego. Podobnie jest w przypadku garnków - tutaj dodatkowo na przydatność do poszczególnych potraw wpływa grubość dna. 

Ryż z mikroplastikiem

Wielu z nas kusi jednak wygodna opcja włożenia sypkich produktów do wody w woreczkach. Należy jednak pamiętać, że wykonane są one z plastiku i bez względu na to, jak bardzo producenci zapewniać będą o bezpieczności jedzenia z woreczków, z powodu niewłaściwej obróbki termicznej niewielkie cząstki plastiku (tzw. mikroplastik) mogą przeniknąć do naszych dań. 

Gotowane w woreczkach produkty są także pozbawiane składników mineralnych i witamin, które wylewamy z wodą. W jaki sposób gotować sypkie produkty? Po uprzednim przepłukaniu ryżu czy kaszy należy wrzucić ją do gotującej się, posolonej wody w proporcji 1:2. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować do momentu wchłonięcia całej wody przez ziarna. 

Cierpliwości!

Jak widać na przykładzie powyższych błędów. w kuchni obok umiejętności czy składników bardzo liczy się czas. Często "skracamy" drogę do przygotowywanego dania, pozbawiając je walorów smakowych z powodu zbyt krótkiego czasu gotowania, czy nie odczekania po upieczeniu. Najważniejsza rada dla osób "w gorącej wodzie kąpanych" - cierpliwości. Przygotowane ze starannością i w odpowiednim czasie danie smakować będzie o wiele lepiej niż to robione "na szybko". 

Chłodne warzywa żyją krócej

Wielu z nas zakupione warzywa i owoce zaraz po zakupie odkłada na półkę w lodówce. Jest to błąd! Zimno lodówki skraca ich okres przydatności. Dodatkowo, trzymane w pokojowej temperaturze warzywa i owoce będą smakowały lepiej. 

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • Podatnik. 2024-06-23 18:42:03 88.156.*.*
    To pisał portal olsztyn com pl. Mateusz Sikorski . I zaraz Mateusz sikorski usunie wpis. Ha ha ha. Niech zyje portal Grzymowicza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Tekla 2024-06-23 08:18:40 31.0.*.*
    Ten co pisał artykuł to chyba nigdy nic nie ugotował większych bzdur nie słyszałam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • MT 2024-06-22 16:01:26 31.0.*.*
    Chyba się "pochlastam", całe dotychczasowe życie nie tak gotowałem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Haha 2024-06-22 02:11:06 88.156.*.*
    Polska lepsza od bazylii! Ale super zagrali z Holandią, świetny styl, a jak się ubrał debil w kamizelkę! Szok, wyglądał jak pół kartofla zza dipy debila od mastalerka! Pisla mistzrzem
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Zenek 2024-06-21 16:03:30 95.160.*.*
    Nie wiem, kto jest tym "mądrym", co tu pisze. Niemniej nigdy nie trzymam warzyw zakupionych w sklepie luzem w kuchni. Płuczę je zimną wodą , obsuszam ręcznikiem i wkładam w dolną część mojej chłodziarki. Dzięki temu papryka, ogórki, cytryna, marchew, włoszczyzna, pekinka albo pieczarki są w dobrej kondycji przez następnych kilka dni. To sprawia, że nie muszę natychmiast się nimi zająć, rozkłada mi się to w czasie. Gdybym trzymał tak jak zaleca "doradca" musiałbym je przerobić góra w dwa dni albo.... je wyrzucić. Zwracam uwagę, że sklepy przechowują je w chłodnym miejscu i do domu przynoszę nadal zimne. A poza tym trzeba mieć trochę wyobraźni i odpowiednio je przechowywać, tak aby zbyt szybko nie "oddawały" swojej naturalnej wilgoci.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0

www.autoczescionline24.pl