- Przedmiotem porozumienia jest udzielenie wsparcia szkołom, między innymi poprzez szkolenia z zakresu nowych technologii - powiedział prezydent miasta Piotr Grzymowicz.
Dostęp do nich jest tylko w dużych firmach branżowych nadążających za potrzebami rynku.
- Dzisiejszy dokument to z pewnością zwrot w przywróceniu należnego miejsca szkołom zawodowym w naszym mieście. Podjęte w ramach porozumienia działania wpisują się w strategię miasta zakładającą uatrakcyjnienie szkolnictwa zawodowego w Olsztynie - dodaje prezydent.
Jak mówi Henryk Gajdamowicz Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, szkolnictwo zawodowe od lat traci swoją pozycję na rzecz szkolnictwa ogólnego. Rezultatem utrzymywania się tej tendencji jest coraz bardziej odczuwalny dla rodzimych przedsiębiorstw brak fachowców posiadających specjalistyczną wiedzę oraz wzrastające bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych.
Porozumienie zawarte zostało na okres trzech lat. W jego ramach przedsiębiorstwa zobowiązały się promować zawody, w których kształci olsztyńska „budowlanka” oraz zapewnić stypendia dla jej najzdolniejszych uczniów. Część absolwentów będzie mogła liczyć na zatrudnienie. Kolejne olsztyńskie szkoły zawodowe planują również podobną współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz