Za nami Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Przy okazji tego realizowanego co dekadę badania wyróżnione zostały samorządy, w których największa liczba osób dokonała samospisu.
Zrealizowanie obowiązku było możliwe poprzez telefon. Jednak najsprawniejszą, najbardziej wygodną, a także bezpieczną formą było samodzielne wypełnienie internetowej ankiety na specjalnej stronie uruchomionej przez GUS. Olsztyn promował tę formę wzięcia udziału w spisie powszechnym.
- Zachęcaliśmy do tego naszymi kanałami, jak choćby poprzez stronę internetową - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Poza tym zapraszaliśmy mieszkańców do specjalnie uruchamianych punktów. Taki działał w ratuszu, ale doraźnie funkcjonowały także mobilne stanowiska, np. w CRS Ukiel czy w Muzeum Nowoczesności.
Aktywność samorządu dała pozytywny efekt - Olsztyn okazał się najlepszy pośród warmińsko-mazurskich samorządów. Znalazł się jednocześnie nagrodzonych 96 gmin z całej Polski. Nagrodą jest specjalne biurowe urządzenie wielofunkcyjne oraz 11 laptopów, jakie trafiły do samorządu.
- Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz dziękuję pracownikom wszystkich gminnych biur spisowych w województwie za zaangażowanie w przygotowanie, promowanie i realizację działań związanych z samospisem podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego 2021 roku – mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie, Marek Morze.
GUS publikuje już wstępne wyniki spisu, który odbył się między kwietniem a końcem września poprzedniego roku. Wiemy już, że m.in. liczba ludności Polski zmniejszyła się o 476 tys. (1,2 proc.) w ciągu dekady, przeszło co piąty mieszkaniec ma więcej niż 60 lat, a liczba mieszkań od 2011 roku wzrosła o 13,7 proc.
W kolejnych miesiącach będą przedstawiane następne wstępne dane zrealizowanego spisu. Zgodnie z harmonogramem ostateczny efekt badania powinniśmy poznać w listopadzie.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz