Choć na dokładne wyliczenia poczekamy jeszcze kilka dni, wstępne szacunki napawają lekkim optymizmem. Według GUS inflacja w lipcu wyniosła 15,5%, czyli utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca (Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Inflacja w Polsce najwyższa od 25 lat). Utrzymująca się na takim samym poziomie inflacja może być prognostykiem jej przyszłego spadku.
Uśredniony wzrost cen wyniósł w lipcu 0,4%. To najniższy poziom od lutego tego roku. Był to także ostatni miesiąc, kiedy odnotowano spadek inflacji – z 9,4 do 8,5%. Od tamtej pory do czerwca wzrastała ona o ok. 1,75% miesięcznie.
Wysokość inflacji wpłynie także na raty kredytów – to od niej uzależnione są decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie podniesienia stóp procentowych. Na początku lipca zostały one ustalone na poziomie 6,5%. Podnoszenie stóp procentowych zostało zaimplementowane jako mechanizm walki z inflacją w październiku 2021 r.
Według danych GUS najszybciej w ciągu roku wzrastały ceny paliw samochodowych (36,8%) oraz nośników energii, takich jak prąd, gaz i węgiel (36,6%). Za żywność Polacy płacili o 15,3% więcej niż w lipcu 2021 r.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz