W Polsce inflacja jest na poziomie 5,4%, został pobity rekord sprzed 20 lat. W czerwcu 2001 r. przekroczyła 6%. Z kolei miesiąc temu wskaźnik inflacji wzrósł po raz pierwszy od 10 lat do poziomu 5%.
Bank PKO BP podawał, że mediana prognoz analityków w Polsce wynosiła 5,2%. Najwięksi optymiści przewidywali, że inflacja wzrośnie o 4,8%., a najwięksi pesymiści, że o 5,4%.
Inflacja CPI w sierpniu wzrosła do 5,4%. rok do roku z 5%. w lipcu. Wzrost cen żywności przyspieszył do 3,9%. z 3,1%. Utrzymuje się wysoka dynamika roczna cen paliw (28%. w ujęciu rocznym) przy silnym efekcie niskiej bazy
- poinformowali analitycy PKO BP.
Natomiast analitycy Banku Pocztowego wskazali, że cena paliw poszła w górę, a ceny żywności nieznacznie spadły.
Z danych GUS wynika, że ceny żywności w sierpniu spadły w stosunku do lipca zaledwie o 0,3%, ceny paliw wzrosły natomiast o kolejne 1,6% w ujęciu miesięcznym, a ceny nośników energii o 0,8%. W tym ostatnim przypadku czynnikiem wzrostu była w dużej mierze podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych
- wyjaśnili pracownicy Banku Pocztowego.
Eksperci twierdzą, że inflacja na poziomie 5% utrzyma się co najmniej do marca 2022 r. Wtedy ma wyhamować, ale wciąż będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. Powodem jest m.in. brak pracowników.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz